Przejdź do głównej zawartości

"Najsłynniejsze historie miłosne XX wieku" Laura Laurenzi

Tytuł: Najsłynniejsze historie miłosne XX wieku
Autor: Laura  Laurenzi
Wydawnictwo: Twój Styl
Rok wydania: 2003
Liczba stron. 448
Moja ocena: 2.5/6














Laura Laurenzi, Najsłynniejsze historie miłosne XX wieku, 2003 r. : Autorka opowiada historie osiemnastu słynnych związków, ukazując ich bohaterów na tle burzliwych dziejów XX stulecia. Odkrywa tajemnice łączącej ich miłości, zarówno cierpienie, które niejednokrotnie było ich udziałem, jak i chwile największych uniesień, dozgonną wierność i druzgoczące zdrady.

Do przeczytania tej niewielkiej książki skusił mnie tytuł. Wydawało mi się, że możne być ciekawie i przyjemnie. Laurenzi opisuje osiemnaście związków miłosnych ludzi najbardziej znanych na świecie w XX wieku, którzy można powiedzieć, że "pisali historie", ludzi sławnych i znanych w świecie kultury i polityki takich jak: Eleonora Duse i Gabriele D'Annunzio, Gertruda Stein i Alicja Toklas, Edda Mussolini i Galeazzo Ciano, Ewa Braun i Adolf Hitler, Hannah Arendt i Martin Heidegger, Wallis Simpson i Edward VIII książę Windsoru, Soraya Esfandiary i Reza Pahlavi, Simone de Beauvoir i Jean-Paul Sartre, Giulietta Masina i Federico Fellini, Helmut Berger i Luchino Visconti, Marta Marzotto i Renato Guttuso, Nilde Iotti i Palmiro Togliatti, Jiang Qing i Mao Zedong, Jacqueline Bouvier i J. F. Kennedy, Yoko Ono i John Lennon, Raisa Titorenko i Michaił Gorbaczow, Soon-Yi i Woody Allen, Elena Petrescu i Nicolae Ceausescu. 
Autorka na każdy opisywany związek poświęca do około trzydziestu stron, wiec jest to nie ze wiele, jak na takie osobistości ze świata pisarzy, malarzy, aktorów, polityków. Spokojnie każdą parę można by było opisać w osobnej książce. Autorka opisuje w skrócie, zwięźle, bez opisów, tak na sucho najważniejsze wydarzenia i fakty z życia tych par, dużym plusem jest to, że często w teksie przewijają się ciekawe cytaty opisywanych bohaterów. Jest to książka o uczuciach, miłości, namiętności, przyjaźni, władzy i zdradzie. Dowiadujemy się dużo z życia poszczególnych osób. Większość przedstawionych związków miłosnych jednak jest nie udanych, nie ma w nich sielanki, lecz ból i cierpienie. Raczej nie urzekła mnie ta książka. Jak wyżej pisałam, sięgnęłam po nią zachwycona tytułem, tematyka wydawała się zachęcająca, ale się przeliczyłam, nie podoba  mi się styl w jaki zostały napisane te historie.

Komentarze

  1. Raczej nie sięgnę po "Historie miłosne". Słabo je oceniasz, więc odpuszczę :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tematyka wydaje się ciekawa i interesująca, ale nie podoba mi się styl książki w jaki została napisana:-(

      Usuń
  2. Oooo...nie, nie wiem czego się wystrzegać dzięki tobie :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie przypadła mi do gustu, ale możne komuś innemu będzie się podobać:-)

    OdpowiedzUsuń
  4. Recenzje książek młodzieżowych.
    Zapraszam : http://darkmelody69.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  5. rzeczywiście, tematyka wydaje sie interesująca, jednak nie siegne po nią.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję wszystkim za odwiedziny i komentarze, które zawsze chętnie czytam i na które staram się w miarę możliwości odpowiadać:-)

Popularne posty z tego bloga

WARTE PRZECZYTANIA! CZYLI CIEKAWE ARTYKUŁY, INSPIRACJE I NIE TYLKO!

"Dziewczęta z Szanghaju" Lisa See

Tytuł: Dziewczęta z Szanghaju Autor: Lisa See Wydawnictwo: Świat Książki Rok wydania: 2010 Liczba stron: 365 Moja ocena: 5/6 Egzotyczna saga rodzinna, rozgrywająca się przez dwadzieścia lat (1937-57) w Szanghaju i Los Angeles. Historia dwóch chińskich sióstr, modelek, które wychodzą za dwóch braci, chińskich emigrantów z USA, i wyjeżdżają do Ameryki, uciekając przed koszmarem wojny chińsko-japońskiej. Podczas trwającej wiele miesięcy podróży do mężów do Ameryki, płoche dziewczęta stają się dorosłymi kobietami z bagażem przykrych doświadczeń. Do Los Angeles docierają ze swą największą tajemnicą związaną z córeczką jednej z nich. Siostry nie wiedzą, że także w ich nowej rodzinie każdy ma coś do ukrycia i nikt nie jest tym, za kogo się podaje...Pełna zwrotów i tajemnic akcja, wtopiona w wyjątkową panoramę dwóch kultur, Wschodu i Zachodu, opisanych z malowniczymi szczegółami. Dziewczęta z Szanghaju jest to barwna, wielowarstwowa, historyczna powieść autor

ZAPOWIEDZI KSIĄŻKOWE - LUTY 2019

1. "Dom Jętki" - James Hazel To znowu się dzieje. W lesie zostaje znalezione ciało mężczyzny z rozszarpaną klatką piersiową. Wszystkie dowody wskazują, że ofiara sama się okaleczyła, żeby uśmierzyć niewiarygodne cierpienia. Były detektyw Charlie Priest zostaje napadnięty we własnym domu przez mężczyznę, który twierdzi, że posiada poufne informacje na temat tajnego stowarzyszenia. Kiedy następnego dnia napastnik zostaje brutalnie zamordowany, Priest staje się głównym podejrzanym. Jedynym wyjściem na oczyszczenie z zarzutów jest rozwiązanie zagadki, która sięga dramatycznych wydarzeń z przeszłości. W miarę postępów śledztwa odnajduje połączenia z Domem Jętki - tajnym stowarzyszeniem, które zamierza wcielić w życie śmiertelny plan. Zaczyna się szaleńczy wyścig z czasem. Czy Priestowi uda się zatrzymać bieg historii i sprawić, by się nie powtórzyła?                                                               źródło opisu: www.wydawnictwofilia.pl