"Rozruszaj swój mózg. Jak dzięki aktywności fizycznej zachować sprawność umysłu i cieszyć się życiem" - Anders Hansen, Carl Johan Sundberg
Autorzy Anders Hansen i Carl John Sundberg w swojej książce wyjaśnili jak, dzięki aktywności fizycznej można pozytywnie wpływać na zdrowie i być sprawnym umysłowo. Przedstawione w książce teorie poparli licznymi badaniami.
Anders i Sundberg szczegółowo opisali, że ruch, czyli w sensie trening fizyczny, taki jak bieganie, pływanie, jazda na rowerze, a nawet szybki spacer trzydzieści minut dziennie, może mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie. Wystarczy trzy razy w tygodniu po trzydzieści minut, aby poprawiło się nasze zdrowie! Aż trudno w to uwierzyć, jakie to jest łatwe i proste, a co więcej nic nas nie kosztuje, oprócz czasu poświęconego treningowi!
Autorzy, co ciekawe wnikliwie opisali, w jaki sposób trening fizyczny wpływa na ludzkie geny, pobudza, uaktywnia hormony, które sprawiają, że lepiej się czujemy, poprawia się pamięć i koncentrację, mózg pracuje efektywniej, w sensie poprawy kreatywności i motywacji.
Ruch jest bardzo dobrym lekiem na depresję i lęki, obniża stres i zapobiega chorobom mόzgu. Ruch także może zmieniać geny, no i pomaga w utrzymaniu wagi ciała.
Badania naukowe jasno wykazały, że regularne ćwiczenie to nic innego, jak cudowna kuracja, która zapobiega wielu chorobom lub je leczy, a w dodatku opóźnia procesy starzenia.
Regularny trening fizyczny może zapobiec lub wyleczyć liczne choroby, takie jak: choroby wieńcowe, udar, zapadalność na raka, cukrzyca, choroby zwyrodnieniowe stawów, osteoporozę, reumatyzm, zakrzepy. Ponadto poprawia samopoczucie i zmniejsza ryzyko występowania problemów psychicznych, choroby Alzheimera, a o po∤owę demencje.
Co ważne, lista schorzeń, którym można zapobiec dzięki regularnej aktywności fizycznej, z roku na rok wydłuża się, w miarę rozwoju badań. Należy również wspomnieć, że regularny trening nie tylko, zapobiega różnym chorobom, bądź je leczy, poprawia samopoczucie, ale i opóźnia procesy starzenia się. Dla lepszych wyników, trening fizyczny powinien być uzupełniony treningiem siłowym, w celu zapobiegnięcia zaniku mięśni w wieku starczym (i nie tylko), a co za tym idzie poprawy sprawności fizycznej.
W końcowej części książki, dla osób bardziej zainteresowanych treningiem autorzy zamieścili jeden rozdział o rodzaju treningach interwałowych.
Przeczytanie tej książki uzmysłowiło mi, jak ważny jest ruch. Niby jest ogólnie przyjęte i znane zdanie, że "ruch to zdrowie!", ale jakoś nie przywiązujemy do niego zbytniej uwagi. Dzięki tej książce dowiedziałam się, dlaczego ruch jest kluczowy dla zdrowia fizycznego i psychicznego oraz w jaki sposób, ruch wpływa na zdrowie, czyli co tak naprawdę dzieje się w ludzkim ciele, gdy wykonujemy trening.
Mnie autorzy przekonali i zachęcili do uprawiania regularnego treningu, a co mnie najbardziej zadziwiło, że wystarczy nawet trzy razy w tygodniu po trzydzieści minut. Wydaje mi się, że to w ogóle nie jest dużo, a jak wiele dobrego dla zdrowia może zdziałać!
Takie publikacje zawsze warto czytać, by wiedzieć,
OdpowiedzUsuńjak prawidłowo i skutecznie zadbać o swoje zdrowie. A ruch i ćwiczenia to samo zdrowie.
Zgadzam sie w zupełności, ruch jest kluczowy dla zdrowia i życia.
Usuń