Przejdź do głównej zawartości

"Rozruszaj swój mózg. Jak dzięki aktywności fizycznej zachować sprawność umysłu i cieszyć się życiem" - Anders Hansen, Carl Johan Sundberg

Autorzy Anders Hansen i Carl John Sundberg w swojej książce wyjaśnili jak, dzięki aktywności fizycznej można pozytywnie wpływać na zdrowie i być sprawnym umysłowo. Przedstawione w książce teorie poparli licznymi badaniami.

Anders i Sundberg szczegółowo opisali, że ruch, czyli w sensie trening fizyczny, taki jak bieganie, pływanie, jazda na rowerze, a nawet szybki spacer trzydzieści minut dziennie, może mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie. Wystarczy trzy razy w tygodniu po trzydzieści minut, aby poprawiło się nasze zdrowie! Aż trudno w to uwierzyć, jakie to jest łatwe i proste, a co więcej nic nas nie kosztuje, oprócz czasu poświęconego treningowi! 

Autorzy, co ciekawe wnikliwie opisali, w jaki sposób trening fizyczny wpływa na ludzkie geny, pobudza, uaktywnia hormony, które sprawiają, że lepiej się czujemy, poprawia się pamięć i koncentrację, mózg pracuje efektywniej, w sensie poprawy kreatywności i motywacji.
Ruch jest bardzo dobrym lekiem na depresję i lęki, obniża stres i zapobiega chorobom mόzgu. Ruch także może zmieniać geny, no i pomaga w utrzymaniu wagi ciała.  
Badania naukowe jasno wykazały, że regularne ćwiczenie to nic innego, jak cudowna kuracja, która zapobiega wielu chorobom  lub je leczy, a w dodatku opóźnia procesy starzenia.
Regularny trening  fizyczny może zapobiec lub wyleczyć liczne choroby, takie jak: choroby wieńcowe, udar, zapadalność na raka, cukrzyca, choroby zwyrodnieniowe stawów, osteoporozę, reumatyzm, zakrzepy. Ponadto poprawia samopoczucie i zmniejsza ryzyko występowania problemów psychicznych, choroby Alzheimera, a o po∤owę demencje. 

Co ważne, lista schorzeń, którym można zapobiec dzięki regularnej aktywności fizycznej, z roku na rok wydłuża się, w miarę rozwoju badań. Należy również wspomnieć, że regularny trening nie tylko, zapobiega różnym chorobom, bądź je leczy, poprawia samopoczucie, ale i opóźnia procesy starzenia się. Dla lepszych wyników, trening fizyczny powinien być uzupełniony treningiem siłowym, w celu zapobiegnięcia zaniku mięśni w wieku starczym (i nie tylko), a co za tym idzie poprawy sprawności fizycznej. 
W końcowej części książki, dla osób bardziej zainteresowanych treningiem autorzy zamieścili jeden rozdział o rodzaju treningach interwałowych. 

Przeczytanie tej książki uzmysłowiło mi, jak ważny jest ruch. Niby jest ogólnie przyjęte i znane zdanie, że "ruch to zdrowie!", ale jakoś nie przywiązujemy do niego zbytniej uwagi. Dzięki tej książce dowiedziałam się, dlaczego ruch jest kluczowy dla zdrowia fizycznego i psychicznego oraz w jaki sposób, ruch wpływa na zdrowie, czyli co tak naprawdę dzieje się w ludzkim ciele, gdy wykonujemy trening. 
Mnie autorzy przekonali i zachęcili do uprawiania regularnego treningu, a co mnie najbardziej zadziwiło, że wystarczy nawet trzy razy w tygodniu po trzydzieści minut. Wydaje mi się, że to w ogóle nie jest dużo, a jak wiele dobrego dla zdrowia może zdziałać!

Komentarze

  1. Takie publikacje zawsze warto czytać, by wiedzieć,
    jak prawidłowo i skutecznie zadbać o swoje zdrowie. A ruch i ćwiczenia to samo zdrowie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam sie w zupełności, ruch jest kluczowy dla zdrowia i życia.

      Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję wszystkim za odwiedziny i komentarze, które zawsze chętnie czytam i na które staram się w miarę możliwości odpowiadać:-)

Popularne posty z tego bloga

WARTE PRZECZYTANIA! CZYLI CIEKAWE ARTYKUŁY, INSPIRACJE I NIE TYLKO!

"Dziewczęta z Szanghaju" Lisa See

Tytuł: Dziewczęta z Szanghaju Autor: Lisa See Wydawnictwo: Świat Książki Rok wydania: 2010 Liczba stron: 365 Moja ocena: 5/6 Egzotyczna saga rodzinna, rozgrywająca się przez dwadzieścia lat (1937-57) w Szanghaju i Los Angeles. Historia dwóch chińskich sióstr, modelek, które wychodzą za dwóch braci, chińskich emigrantów z USA, i wyjeżdżają do Ameryki, uciekając przed koszmarem wojny chińsko-japońskiej. Podczas trwającej wiele miesięcy podróży do mężów do Ameryki, płoche dziewczęta stają się dorosłymi kobietami z bagażem przykrych doświadczeń. Do Los Angeles docierają ze swą największą tajemnicą związaną z córeczką jednej z nich. Siostry nie wiedzą, że także w ich nowej rodzinie każdy ma coś do ukrycia i nikt nie jest tym, za kogo się podaje...Pełna zwrotów i tajemnic akcja, wtopiona w wyjątkową panoramę dwóch kultur, Wschodu i Zachodu, opisanych z malowniczymi szczegółami. Dziewczęta z Szanghaju jest to barwna, wielowarstwowa, historyczna powieść autor

ZAPOWIEDZI KSIĄŻKOWE - LUTY 2019

1. "Dom Jętki" - James Hazel To znowu się dzieje. W lesie zostaje znalezione ciało mężczyzny z rozszarpaną klatką piersiową. Wszystkie dowody wskazują, że ofiara sama się okaleczyła, żeby uśmierzyć niewiarygodne cierpienia. Były detektyw Charlie Priest zostaje napadnięty we własnym domu przez mężczyznę, który twierdzi, że posiada poufne informacje na temat tajnego stowarzyszenia. Kiedy następnego dnia napastnik zostaje brutalnie zamordowany, Priest staje się głównym podejrzanym. Jedynym wyjściem na oczyszczenie z zarzutów jest rozwiązanie zagadki, która sięga dramatycznych wydarzeń z przeszłości. W miarę postępów śledztwa odnajduje połączenia z Domem Jętki - tajnym stowarzyszeniem, które zamierza wcielić w życie śmiertelny plan. Zaczyna się szaleńczy wyścig z czasem. Czy Priestowi uda się zatrzymać bieg historii i sprawić, by się nie powtórzyła?                                                               źródło opisu: www.wydawnictwofilia.pl