piątek, sierpnia 31, 2012

"Przeminęło z wiatrem" Margaret Mitchell

Tytuł: Przeminęło z wiatrem
Autor:  Margaret Mitchell
Wydawnictwo: Albatros
Rok wydania: 2011
Liczba stron: 878
Moja ocena: 6/6

Najsłynniejsza najchętniej czytana powieść XX wieku. Amerykańska Wojna i pokój rozgrywająca się w okresie wojny secesyjnej hymn na cześć Południa i niezłomności charakteru jego mieszkańców. Powszechnie uznawana za najpiękniejszą historię miłosną wszech czasów. Rok 1861. Scarlett O` Hara dumna i uparta córka zamożnego plantatora z Georgii snuje plany małżeństwa z Ashleyem Wilkesem. Nieoczekiwanie dowiaduje się o jego zaręczynach z Melanią Hamilton. Na przekór wszystkim i sobie wychodzi za mąż za brata Melanii - i po zaledwie dwóch miesiącach zostaje wdową. Wojna zmusza ją do przeniesienia się do Atlanty gdzie flirtuje z przystojnym Rhettem Butlerem - uwodzicielem i przemytnikiem. Niestety dla mieszkańców Południa nadchodzą ciężkie czasy. Życiowym celem Scarlett staje się ratowanie rodzinnego majątku Tary. Walcząc o Tarę poświęci wszystko - nawet miłość. Targana sprzecznymi uczuciami całe lata śni o Ashleyu choć w rzeczywistości kocha Rhetta...


Akcja powieści Margaret Mitchell Przeminęło z wiatrem toczy się w XIX wieku,  w czasach niewolnictwa, uprawiania przez południowców olbrzymich plantacji bawełny, później w czasie wojny konfederackiej z Jankesami i nastepnie w ciężkich czasach  dla południowców jakie nastały po wojnie.
Autorka pięknie nakreśliła w książce historię Stanów Zjednoczonych, obraz społeczeństwa, jednak najbardziej ujęły mnie opisy zamożnych, dumnych, z tradycjami rodzin południowców. Urzekły mnie opisy prawdziwych dam Południa, czego im wypada robić czego nie, o zachowaniu i wychowaniu, opisy przyrody, uczuć. Przeminęło z wiatrem jest niezwykłą i przepiękną powieścią, melodramatem napisanym pięknym językiem.

Głównymi bohaterami książki są niewątpliwie Scarlett O`Harra i Rhett Butler, bardzo ciekawe i interesujące, złożone postacie. Uważam, że Scarlett O`Harra jest jedną z najbardziej ciekawych, niezwykłych i wybitnych zaraz po Ani Shirley postaci literackich. I bardzo się ciesze, że poznałam ją od strony książki bo wcześniej oglądałam tylko film. Scarlett - najpiękniejsza dziewczyna w hrabstwie o zielonych oczach, uparta, egoistyczna, próżna, pewna siebie, manipulantka nie licząca się z uczuciami innych. Tak naprawdę kochała tylko Tarę, która była jej najbliższa sercu i najdroższa,  dla Tary i jej ziemi o czerwonym kolorze zrobiłaby wszystko i nie cofnęłaby się przed niczym. Zuchwała, porywcza jako 16 letnia dziewczyna zawsze otoczona była gronem adoratorów, umiała rozkochać w sobie każdego chłopaka, czy mężczyznę. Nie dbała o to, co powiedzą inni o niej, nigdy nie przejmowała się opinią. Mimo, iż posiadała, aż tyle wad nie sposób ją nie polubić. Cechowała ją niezłomność, była kobietą, która dałaby sobie radę w każdej sytuacji życiowej. Gdy dorosła najważniejsze były dla niej pieniądze, Tara i miłość do Ashleya, którego kochała, tak się jej przynajmniej wydawało, ale nie mogla go nigdy mieć. Wyimaginowana miłość do Ashleya zniszczyła jej życie i szanse na udany związek z Rhettem, kiedy Scarlett zrozumiała to było już niestety za późno.
Rhett  od początku wzbudził moja sympatię, cechowała go niezwykła inteligencja i mądrość. Był przystojnym  i odważnym mężczyzną. Dla wielu osób był łotrem, draniem, człowiekiem bez skrupułów, a sam o sobie mówił, że nie jest dżentelmenem. Zawsze mówił to co myśli i nie bal się krytyki. Bardzo kochał Scarlett i ta nieodwzajemniona miłość zniszczyła mu również życie.  
Polecam gorąco, wspaniała i niesamowita lektura!

3 komentarze:

 1. Oglądnęłam film i uważam, że był genialny :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również oglądałam film dawno temu i bardzo mi się podobał, teraz obejrzałabym go sobie jeszcze raz:-)

   Usuń
 2. Rewelacja - książka jak i film :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za odwiedziny i komentarze, które zawsze chętnie czytam i na które staram się w miarę możliwości odpowiadać:-)