piątek, października 21, 2011

"Baśnie dla dzieci i dla domu " Wilhelm i Jakub Grimm. Czytajmy dzieciom bajki!

Dzisiaj polecam Wam nowo zakupioną książkę dla naszych ukochanych maluchów, a raczej dwa tomy książek, mianowicie  "Baśnie dla dzieci i dla domu " Wilhelma i Jakuba Grimm. Jest to nowe wydanie Baśni braci Grimm, zawarte w dwu tomowej edycji. Opartej na pełnym wydaniu niemieckim z roku 1857, gromadzącym dwieście baśni. Wydanie to w 2005 roku zostało wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Tytuł: Baśnie dla dzieci i dla domu, Tom I i Tom II
Autor: Wilhelm i Jakub Grimm
Wydawca: Media Rodzina
Rok wydania: 2010
Liczba stron: Tom I -  495
                    Tom II - 487

Baśnie braci Grimm stanowią dziś cząstkę powszechnej i powszedniej świadomości, głoszą potrzebę dobra oraz możliwość pokonania zła dobrem.

Jest wiele zalet czytania bajek dzieciom.
Czytanie pozwala wzbogacić jego życie, rozwija inteligencję i emocje. Rozwija język, który stanowi podstawę do myślenia, rozbudowuje oraz wzbogaca słownictwo, co sprzyja rozwijaniu komunikacji językowej. Uczy także umiejętności mówienia i słuchania (dzisiaj są w cenie osoby, które potrafią słuchać),  ułatwia wyrażanie uczuć. Czytanie bajek rozwija również umiejętności empatyczne czyli zdolność do przeżywania losów innych ludzi. Doskonali pamięć.

Ważne jest, aby czytać bajki dzieciom regularnie, i co najmniej 20 minut dziennie. Im wcześniej zaczniemy  czytać tym lepiej. Słyszałam, że dzieciom, którym czytano we wczesnym dzieciństwie lepiej radzą sobie w szkole, są bardziej kreatywne, lepiej myślą i lubią się uczyć. Dzieciom warto czytać już w pierwszych tygodniach życia. Należy również zwrócić uwagę na treść książek. Powinny być pisane poprawną polszczyzną, pomagać w poznawaniu świata i uczyć odróżniania dobra od zła i prawdy od fałszu. Muszą mieć sens oraz przesłanie moralne. Dzieci uwielbiają, gdy czyta im się głośno. Czują się wtedy ważne, kochane i mądrzejsze, także głośne czytanie buduje mocną więź między dorosłym, a dzieckiem. Pamiętajmy, aby czytać wyraźnie, bo dzieci uczą się przez naśladowanie. Należy też bawić się głosem czytając, dla dzieci interesujące są wyższe dźwięki . Także używanie właściwej intonacji wzbudza większe zainteresowanie malucha treścią.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję wszystkim za odwiedziny i komentarze, które zawsze chętnie czytam i na które staram się w miarę możliwości odpowiadać:-)