wtorek, listopada 17, 2015

"NIEBEZPIECZNE ZWIĄZKI" PIERRE CHODERLOS DE LACLOS


Tytuł: Niebezpieczne związki
Tytuł oryginału: Les Liaisons dangereuses
Autor: Pierre Choderlos de Laclos
Tłumacz: Tadeusz Boy-
Żeleński
Wydawnictwo: Bellona
Rok wydania: 2014


"Niebezpieczne związki" pióra francuza Pierre`a Choderlosa de Laclos są powieścią epistolarną, czyli napisaną w formie listów. Powieść ukazała się w 1782 roku w Paryżu i była jedyną książką tego autora. W Polsce po raz pierwszy dzieło wydano w 1912 roku.


źródło: pl.wikisource.org
Książka jest tym bardziej ciekawa, gdyż od samego początku ukazania się, towarzyszyły jej skandale. Szybko zyskała miano książki niemoralnej, a dziś zaliczana jest do bogactw literatury francuskiej i klasyki gatunku. Powieść została niejednokrotnie, i to z powodzeniem zekranizowana i przetłumaczona na wiele języków.
Jak pisał o niej tłumacz Tadeusz Boy- Żeleński:
 "Jest ona podwójnie ciekawa: raz jako nieporównany wyraz doby, w której powstała i którą maluje, po wtóre jako arcydzieło psychologii, mające mało sobie równych. Całą książkę wypełniają jedynie sprawy miłości, tak jak wypełniały one życie "towarzystwa" owej epoki, której "kto nie znal, ten nie wie, co to słodycz życia", jak wzdycha później jeden z jej niedobitków. Najrasowsza szlachta francuska, zamknięta od czasów Ludwika XIV w złotej klatce dworu i skazana na przymusową bezczynność, odsunięta stopniowo od polityki, od administracji, nie znajduje naturalnych upustów dla swoich sił życiowych." 
("Niebezpieczne związki", str. 6)
"Niebezpieczne związki" są powieścią o miłości, zdradzie, niebezpiecznych związkach, jak sam tytuł mówi, a reasumując w gruncie rzeczy, owe związki międzyludzkie, których przedmiotem była miłość, przyjaźń, czy też pożądanie, kończą się dla bohaterów bardzo źle, wręcz tragicznie. Akcja toczy się w Paryżu, oraz w posiadłości wiejskiej, jednej z bohaterek pani de Rosemonde, w XVIII wieku.
Bohaterów książki jest kilku. Jedną z bohaterek, a zarazem  sprawczynią całej intrygi miłosnej, będącej przedmiotem powieści jest markiza de Merteuil. Jest to osoba z jednej strony sprawiająca wrażenie pięknej i pobożnej, a z drugiej ukrywająca swój prawdziwy charakter i zamiary. Istotnie, jest ona negatywną postacią, żądną władzy, zemsty i przerosłej ambicji. Umiejąca skrzętnie i po mistrzowsku manipulować ludźmi, dla swoich własnych celów i korzyści. Jest to kobieta niesłychanie niebezpieczna.
Cecylia de Volanges, młoda piękna, nastoletnia dziewczyna, która dopiero co opuściła klasztor. Nieco naiwna, nieznająca realiów arystokratycznego świata, łatwo pada ofiarą markizy de Merteuil.
Wicehrabia de Valmont, ciekawy bohater, ponadto jak pozostali. Do końca nie wiem, co o nim sądzić. Uwodził, oszukiwał, knuł, manipulował, ale z drugiej strony...? Był byłym kochankiem markizy i współsprawcą uknutej przez nią intrygi, razem współdziałali w niebezpiecznej grze, która zakończyła się dla obojga tragicznie i zniszczyła życie wielu osobom. Słusznie zyskali to, na co zasłużyli.
Kolejną bohaterką jest prezydentowa de Tourvel, piękna i cnotliwa dama. Żyjąca według własnych srogich norm obyczajowych, dających jej nieskazitelną reputacje w świecie arystokratycznym. De Valmont zakochuje się w niej, chociaż tak do końca nie wiem, czy był w niej naprawdę zakochany. Jedno jest pewne, nie potrafił przeciwstawić się markizie, albo też prezydentowa była dla niego kolejną kobietą do zdobycia.
Bohaterem, o którym należy wspomnieć jest kawaler Danceny. Młody człowiek, zakochany w Cecyli ( jak również ona w nim), ale w końcu ulega markizie de Merteuil  i zostaje jej kochankiem.

Przeczytałam kiedyś (zanim jeszcze sięgnęłam po tę książkę), gdzieś, już nie pamiętam gdzie, ale na pewno była to recenzja tej książki, że czyta się ją z zapartym tchem. Niestety w moim przypadku te słowa nie były trafne. Trochę książkę "przemęczyłam", a zwłaszcza pierwszą połowę, czytało mi się ciężko, co nie znaczy, że nie była ciekawa. Dla mnie druga połowa była tą, którą pochłonęłam jednym tchem. "Niebezpieczne związki" polecam wszystkim, gdyż jest to powieść, którą równie dobrze można odnieść do czasów dzisiejszych. Przeczytanie daje czytelnikowi wiele do myślenia, wywołuje emocje i wywiera duże wrażenie i jest naprawdę kontrowersyjna. A zatem, posiada według mnie wszystkie cechy książki doskonalej. Warto mieć tę książkę w swoim dorobku czytelniczym!

2 komentarze:

  1. Sporo czytałam o tej książce, ale nigdy nie miałam jej nawet rękach i to pomimo tego, że uwielbiam powieści epistolarne.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zachęcam do przeczytania! Jest warto, to jest bardzo dobra książka.

      Usuń

Dziękuję wszystkim za odwiedziny i komentarze, które zawsze chętnie czytam i na które staram się w miarę możliwości odpowiadać:-)