poniedziałek, lutego 10, 2014

"KAROL SZALONY" ALEKSANDER DUMAS

Tytuł: Karol Szalony
Tytuł oryginału: Chroniques de France: Isabel de Baviere
Autor: Aleksander Dumas
Wydawnictwo: Hachette Polska
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 269
Moja ocena: 4.5/6
"Karol Szalony" jest to powieść zaliczana do gatunku powieści historycznej. Akcja powieści rozgrywa się pod koniec XIV i początkiem XV wieku we Francji, który to okres był bardzo burzliwy w dziejach Francji. Tytułowy bohater król Francji Karol VI Walezjusz "Szalony", nazywany tak ze względu na swoją chorobę, był zwany także przez swój lud "Ulubionym". Początek jego panowania przypada na okres względnie spokojny i dostatni dla kraju. W miarę postępu jego psychicznej choroby, Francja popadła w liczne konflikty wewnętrzne, intrygi, nastąpiło pogłębienie anarchii, walka o przejecie regencji, bezmyślnie zostało roztrwonione całe bogactwo Francji.
Powieść mimo tego, że opisuje w gruncie rzeczy dramatyczne wydarzenia, ból, samotność i cierpienie "Szalonego" władcy Francji jest niezmiernie interesująca i myślę, że Ci którzy czytali tę powieść zgodzą się ze mną, że autor Aleksander Dumas przedstawił wydarzenia w sposób niezwykle fascynujący. Wszystkie przedstawione postanie, a jest ich wiele w powieści są bardzo barwnie i żywo opisane. Czytając książkę miałam przed oczami żywych bohaterów. Uważam, że jest to wielką zaletą książki, o której nie można powiedzieć, żeby była nudna.  
Powieść zaczyna się obrazowo opisanymi hucznymi zaślubinami Karola VI z Izabelą Bawarską. Już podczas orszaku weselnego w trakcie przemarszu przez Paryż, poznajemy troszeczkę charaktery bohaterów i zapowiedź tego co będzie miało miejsce w przyszłości. Nie będę tutaj opisywać całego tła historycznego, zanudzać moich czytelników, jakim i którym królem dokładnie był Karol VI. Bo takie informacje możną znaleźć w podręczniku historii. Niemniej jednak wspomnę, że na tle ważnych tych wydarzeń historycznych pisarz świetnie przedstawił historię bohaterów, spiski, intrygi, liczne romanse Izabeli Bawarskiej, wojny domowe. Powieść tą cechuje wielowątkowość, i jak dla mnie tych wątków było trochę za dużo, czasami gubiłam się w tych wszystkich zdarzeniach. Natomiast nie za wiele Dumas poświęcił samemu Karolowi "Szalonemu", bardziej skupił się na opisach strojów postaci, emocji i długich dialogów. Nigdy nie byłam wielką fanką Dumasa, ale jestem zadowolona, że przeczytałam tę książkę i trzeba przyznać, że Dumas pisze ciekawe powieści.

 
Karol VI Szalony

6 komentarzy:

 1. Na pierwszy rzut oka książka wygląda na pięknie wydaną, ale ostatnio zawiodłam się na wydawnictwie Hachette, ponieważ w wydanej przez nich książce znalazłam masę literówek i błędów składniowych. ,,Karola Szalonego" przeczytam w innym wydaniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książkę kupiłam już jakiś czas temu, skusił mnie ładny wygląd. Niestety także znalazłam w książce wiele literówek.

   Usuń
 2. niestety książka nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dumasa lubię za Muszkieterów. Czytałam jeszcze dwie inne książki, ale już nieco mniej mi się podobały.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam tę książkę, czytałam ją nawet, ale tak dawno temu, że nic z niej nie pamiętam. Wydaje mi się jednak, że chyba nie powaliła mnie na kolana:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Howdy! I'm at work browsing your blog from my new iphone! Just wanted to say I love reading
  through your blog and look forward to all your posts!
  Keep up the excellent work!

  my webpage - kamagra-Tanio.pl

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za odwiedziny i komentarze, które zawsze chętnie czytam i na które staram się w miarę możliwości odpowiadać:-)