piątek, stycznia 13, 2012

"Anna Karenina" - Lew Tołstoj. Literatura z wysokiej półki.


Z Anną Kareniną mierzyłam się już w liceum, ale jak to bywa nie doczytałam  książki do końca. Karenina wpadła mi ręce w zeszłym roku i nie żałuje absolutnie. Arcydzieło!!!
Pomysł napisania "Anny Kareniny" powziął Tołstoj w r. 1870, dopiero jednak w marcu 1873 r. rozpoczął pracę nad powieścią. W początku 1874 r. Tołstoj oddał do druku pierwsze pięć arkuszy. Druk został jednak przerwany. Tołstoj znacznie rozwinął i pogłębił swój pierwotny pomysł. "Anna Karenina" stała się wielką powieścią ukazującą losy bohaterów na tle życia rosyjskiego i stosunków społecznych Rosji w latach 1870-75. W wydaniu książkowym powieść w całości po raz pierwszy ukazała się w r. 1878.

Instynkt artysty i widzenie prawdy życia stwarza z postaci Anny jedną z najpiękniejszych postaci literatury światowej. A jednocześnie wiedza życia daje Tołstojowi możność oczyszczenia Anny z wszelkiego cienia winy i przeniesienia oskarżenia na rzeczywistego winowajcę, na ustrój społeczny, w którego ramach szczera, namiętna natura Anny nie może się pomieścić. W rezultacie powieść Tołstoja staje się oskarżeniem społeczeństwa stwarzającego warunki życia Anny.
I jeżeli Tołstoj usiłuje konfliktowi Anny ze społeczeństwem przeciwstawić patriarchalną idyllę Lewina - z jego wsią i chłopami - to zamiar ten Tołstojowi się nie udaje, nie ma w nim bowiem prawdy.

Jarosław Iwaszkiewicz

Anna Karenina z początku miała być  zwyczajna powieścią rodzinną, poruszającą problematykę moralną. Jeżeli wierzyć doniesieniom biografów Tołstoja , tytułowa bohaterka miała swój pierwowzór w rzeczywistości 5 stycznia 1872 roku autor brał udział w oględzinach zwłok niejakiej Anny Stiepanowny, porzuconej przez kochanka, żony bogatego ziemianina, która popełniła samobójstwo, rzucając się pod pociąg. Od incydentalnego zdarzenia do pisanej potoczyście wnikliwej analizy kobiecej postaci droga daleka i tak też powoli ewoluowała tytułowa bohaterka nowej powieści rosyjskiego prozaika. Z początku Tołstoj podobno kreował ją na negatywną heroinę, femme fatale, niszczycielkę ogniska rodzinnego. Jakże odmienny jest efekt finalny tych autorskich zabiegów. Tytułowa bohaterka powieści Tołstoja to jedna z najbardziej wyrazistych i tragicznych postaci kobiecych, jakie była w stanie wygenerować powieść dojrzałego realizmu.

Łukasz Badula

1 komentarz:

  1. Jakim cudem "W Polsce pierwszą wzmiankę o "Annie Kareninie" znajdujemy w r. 1876 w <> wydawanym przez carskie władze zaborcze.", skoro Jarosław Iwaszkiewicz urodził się w roku 1894, a "Dziennik Warszawski" zakończono wydawać w 1860 roku, a ściślej rzecz ujmując, w roku 1856, później powiem zmieniono jego nazwę na "Kronikę Wiadomości Krajowych i Zagranicznych". Proszę nie podawać niesprawdzonych informacji. Ponadto, kiedy używa Pani takowych odniesień KONIECZNY jest przypis!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za odwiedziny i komentarze, które zawsze chętnie czytam i na które staram się w miarę możliwości odpowiadać:-)