poniedziałek, lutego 27, 2012

"Sfinks" Robin Cook

Tytuł:  Sfinks
Autor: Robin Cook
Wydawnictwo: Rebis
Rok wydania: 2006
Liczba stron: 312
Moja ocena: 3/6

"Co łączy grobowiec Tutenchamona, nic nie znaczącego faraona z zakresu XVIII dynastii, z potężnym władcą Setim I? Czy klątwa faraonów, która zabiła lorda Carnarvona, wciąż działa? Czy grobowiec Tutenchamona był jedynym, którego nie ograbiono? Za co dał gardło właściciel sklepu z antykami? Autor osadził akcję w scenerii piramid, pośród rabusiów grobów i międzynarodowych handlarzy antycznymi dziełami sztuki, a korzenie intrygi sięgają drugiego tysiąclecia przed naszą erą."

Sfinks jest powieścią kryminalno-sensacyjną-przygodową osadzoną w egipskich realiach. Książka jest o piramidach, grobowcach, klątwie Tutenchamona. Akcja toczy się na ulicach Kairu i Luksoru. Autor Robin Cook z wykształcenia lekarz medycyny słynie przede wszystkim z thrillerów medycznych, a tymczasem Sfinks nie ma nic z nimi wspólnego.
Eryka Baron młoda egiptolog przyjeżdża po raz pierwszy z wycieczką do Egiptu, w celu zwiedzenia starożytnych zbytków, o których się uczyła i studiowała przez wiele lat i wie teoretycznie o nich wszystko, lecz nie widziała ich na własne oczy. Niespodziewanie zostaje świadkiem morderstwa i zostaje wciągnięta w całą sprawę. I tak zaczyna się jej przygoda w Egipcie.
Jak na Robina Cooka spodziewałam się czegoś lepszego, czytelnik już na początku mógł domyślić się końca historii, zbyt szybko autor wyjawia zagadkę. Czasami denerwowała i irytowała mnie lekkomyślność i głupota bohaterki. Słaba fabuła książki może spowodowana jest tym, że jest to jedna z pierwszych powieści Cooka. Sfinks nie jest jedna z najlepszych książek Cooka, ale polecam ją wszystkim tym, których pasjonuje starożytny Egipt i jego zabytki.
Warto wspomnieć, że powieść doczekała się ekranizacji, w której jedną z głównych ról zagrała Lesley Anne Down, znana m.in z serialu Północ Południe.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję wszystkim za odwiedziny i komentarze, które zawsze chętnie czytam i na które staram się w miarę możliwości odpowiadać:-)