piątek, lipca 12, 2013

10 najczęściej kupowanych i czytanych książek świata

1. Biblia (3,9 mld egzemplarzy!)
"Pierwsze miejsce w zestawieniu najczęściej kupowanych książek nie jest chyba dla nikogo zaskoczeniem. Tylko w ciągu ostatnich 50 lat na świecie sprzedano prawie 4 miliardy egzemplarzy Biblii!
Święta księga chrześcijan to zarazem największy książkowy bestseller w historii i najsłynniejsza książka świata. Przetłumaczono ją na ponad dwa tysiące języków. Ocenia się, że tylko w ciągu ostatnich dwustu lat sprzedano przynajmniej sześć miliardów egzemplarzy."2. Cytaty Przewodniczącego Mao - Mao Zedong (820 mln egzemplarzy)
"Od 1966 roku, a więc od początku chińskiej rewolucji kulturalnej, Czerwona Książeczka stała się podstawą ideologii walczącego komunizmu. Przewodniczący Mao z jej pomocą zalecał chociażby prowadzenie „walki klasowej”, walki z „imperializmem amerykańskim” i „rewizjonizmem sowieckim". 
Według szacunków, w samych Chinach wydrukowano nawet miliard egzemplarzy Cytatów Przewodniczącego Mao, co sytuuje ją na drugim miejscu w każdym zestawieniu książek o największym nakładzie w historii. 
Już w 1968, a ponownie w 1972, Czerwona ksiażeczka została wydana w Pekinie także w języku polskim i była rozdawana u nas przez chińską ambasadę."

3. Harry Potter - J. K. Rowling (400 mln egzemplarzy)
"Harry Potter dopiero czy aż na trzecim miejscu? To zależy. 400 mln egzemplarzy sagi Rowling sprzedanych w ciągu ostatnich lat to wynik bez wątpienia imponujący, ale jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że w zestawieniu potraktowano 7 tomów jako jedną całość...
Dekada przygód, emocji i przeżyć związanych z nastoletnim czarodziejem była niezwykle ważnym czasem nie tylko dla rzesz nastolatków dorastających z książką ale także dla polskiego i światowego rynku książki. Księgarnie nigdy wcześniej nie przeżyły oblężenia czytelników w takiej skali, w tak „magicznej” formie oraz o tak niezwykłych nocnych porach!"

4. Władca pierścieni - J. R. R. Tolkien (103 mln egzemplarzy)
"Tuż poza podium zestawienia znalazła się słynna trylogia Tolkiena, która w ostatnich 50 latach sprzedała się w 103 milionach egzemplarzy. Władca pierścieni to jedna z najbardziej niezwykłych książek w całej współczesnej literaturze. Ogromna, z epickim rozmachem napisana powieść, która wprowadza nas w wykreowany przez wyobraźnię autora świat - fantastyczny, lecz ukazany wszechstronnie i szczegółowo, równie pełny i bogaty jak świat realny.
W zamierzchłych czasach kowale elfów wykuli Pierścienie Mocy. Lecz Sauron, Mroczny Władca, stworzył w tajemnicy Jedyny Pierścień, napełniając go swą potęgą, aby rządził pozostałymi. Ale Pierścień zniknął i przepadł gdzieś w Śródziemiu..."

5. Alchemik - Paulo Coelho (65 mln egzemplarzy)
"Na miejscu piątym zestawienia najczęściej kupowanych książek ostatniego półwiecza znalazł się kultowy Alchemik Paula Coelho. Dzieło brazylijskiego Czarodzieja przez jednych uznawane za szczytowe osiągnięcie grafomanii i pretensjonalności, przez innych – za piękne, głębokie i ponadczasowe arcydzieło, sprzedało się już w ponad 65 mln egzemplarzy. Jak twierdzi wydawca: "Alchemik otwiera te drzwi w naszej duszy, o których istnieniu wolelibyśmy zapomnieć. Każe marzyć, podążać za własnym powołaniem, podejmować ryzyko, pójść w świat i wrócić wystarczająco śmiałym, by stawić czoło wszelkim przeszkodom".


6. Kod Leonarda da Vinci - Dan Brown (57 mln egzemplarzy)
Na miejscu szóstym znalazła się jedna z najbardziej bestsellerowych i najczęściej komentowanych powieści ostatnich lat – Kod Leonarda da Vinci Dana Browna. Do tej pory sprzedało się prawie 60 mln egzemplarzy książki. 
W Luwrze zostaje popełnione morderstwo. Jego ofiarą jest kustosz. Zwłoki zostają znalezione w pozycji przypominającej sławny rysunek witruwiański, na którym renesansowy artysta przedstawił idealne proporcje ludzkiego ciała.
W zbrodnię zamieszany jest - według policji - profesor z Harvardu, znawca symboliki religijnej... "7. "Zmierzch" Stephenie Meyer (43 mln egzemplarzy)
"Okupująca pierwsze miejsca literackich bestsellerów trylogia Stephanie Meyer stała się fenomenem kulturowym, zjawiskiem społecznym napędzanym przez wielomilionową rzeszę młodych fanów, a w końcu została przeniesiona także na duży ekran..
Dzieło życia Stephenie Meyer, z wynikiem 43 mln egzemplarzy, znalazło się siódmym miejscu zestawienia najlepiej sprzedających się książek ostatnich 50 lat. 
Siedemnastoletnia Isabella Swan, przeprowadza się do ponurego miasteczka w deszczowym stanie Washington i poznaje tajemniczego Edwarda Cullena. Nie można mu się oprzeć, ale i nie można go rozgryźć. Dziewczyna usiłuje poznać jego mroczne sekrety, nie zdaje sobie jednak sprawy, że naraża tym siebie i swoich najbliższych na niebezpieczeństwo. Okazuje się, bowiem, że zakochała się w wampirze..."

 8. Przeminęło z wiatrem - Margaret Mitchell (33 mln egzemplarzy)
"Na miejscu ósmym z 33 mln sprzedanych egzemplarzy w ostatnim półwieczu znalazł się najsłynniejszy być może romans wszech czasów – Przeminęło z wiatrem Margaret Mitchell. 
Rok 1861. Czas wojny secesyjnej - Ameryka przechodzi głębokie wewnętrzne przemiany, które na zawsze zmienią jej obraz. Świat Południa, wielkich plantacji, możnych panów i czarnoskórych niewolników odchodzi w zapomnienie, pochłaniany przez industrialną, nastawioną na przemysł rzeczywistość.
Scarlett O’Hara, córka zamożnego plantatora bawełny z Georgii, ma zaledwie szesnaście lat, jednak jej duma, upór i energia wydają się nie znać granic. Kiedy jej ukochany Ashley Wilkes zaręcza się z inną kobietą, Melanią, dziewczyna na złość jemu i sobie wychodzi za mąż za jej brata. Jej małżeństwo nie trwa jednak długo, małżonek rychło umiera, zaś Scarlett sama musi dać sobie radę z przytłaczającą rzeczywistością..."
 
9. Myśl i bogać się - Napoleon Hill (30 mln egzemplarzy) Na miejscu dziewiątym znalazł się jeden z najsłynniejszych poradników motywacyjnych na świecie napisany przez Napoleona Hilla (1883 – 1970), słynnego amerykańskiego pisarza i prekursora tzw. literatury osobistego sukcesu. 
„Myśl i bogać się”, książka opublikowana w 1937 roku (!), to jeden z największych bestsellerów wszech czasów, tłumaczony na języki obce, wznawiany i czytany. Tylko w ostatnich 50 lat sprzedało się na świecie 50 mln egzemplarzy tego dzieła. 
Książka (podobno) odmieniła życie milionów kobiet i mężczyzn, zarówno dorosłych, jak i wkraczających w dojrzałe życie i "stworzyła wspaniałe dziedzictwo osiągnięć dokonanych przez dzisiejszych i wczorajszych czołowych działaczy w dziedzinie biznesu, administracji rządowej i życia publicznego".

10. "Dziennik" Anne Frank (27 mln egzemplarzy)
"Na miejscu dziesiątym zestawienia najczęściej czytanych książek świata znalazł się słynny Dziennik Anny Frank. W ciągu ostatnich 50 lat książka sprzedała się łącznie w ponad 27 mln egzemplarzy. 
Trzynastoletnia żydowska dziewczynka, ukrywająca się z rodzicami i znajomymi w czasie drugiej wojny światowej w centrum Amsterdamu, prowadziła osobliwy dziennik.
Zapiski w formie listów do nieistniejącej przyjaciółki Kitty dają obraz ponad dwóch lat życia w zamknięciu, pełnego konfliktów międzyludzkich i strachu przed wykryciem."
 
 
(Źródło: www.wp.pl)

9 komentarzy:

 1. "Harry Potter" i "Władca pierścieni" zasłużyły sobie na takie wysokie miejsca :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Z powyższej listy mam tylko Biblie i sagę Zmierzch. Inne dzieła znam, ale nie czuje jakoś potrzeby, żeby gromadzić je w swojej biblioteczce.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uf, czuję się podniesiona na duchu; nie ma tu jeszcze pani E. L. James, a Tolkien i "Harry Potter" są wyżej od "Zmierzchu". ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. "Zmierzch" na tej liście to jakaś porażka:/ O pozycji numer 9z kolei nawet nie słyszałam. Ale miło widzieć, że "Harry Potter" radzi sobie dobrze :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również o tej książce "Myśl i bogać się" nie słyszałam.

   Usuń
 5. O, Harry Potter na trzecim miejscu, pamiętam, jak wczytywałam się zwłaszcza w pierwsze tomy! Zmierzch z kolei mnie zadziwił, wiem, że panuje szaleństwo w związku z tą książką, ale nie sądziłam, że aż w takiej skali :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam za sobą jedynie "Alchemika" i całą serię "Zmierzch". Na pewno przeczytam jeszcze "Przeminęło z wiatrem".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałam "Przeminęło z wiatrem", świetna powieść. Polecam:))

   Usuń

Dziękuję wszystkim za odwiedziny i komentarze, które zawsze chętnie czytam i na które staram się w miarę możliwości odpowiadać:-)