czwartek, sierpnia 01, 2013

Zapowiedzi książkowe - Sierpień 2013"Sycylijski mrok" (Midnight in Sicily) 
Peter Robb    
Wydawca Czarne

"W ciągu kilku tysiącleci swojej historii Sycylia wielokrotnie była sceną okrutnych wojen, cierpienia i przemocy. Ta słoneczna wyspa wraz ze swymi plażami, gajami oliwnymi i zabytkami architektury antycznej nieraz pogrążała się w głębokim mroku. Peter Robb, zafascynowany tym pełnym sprzeczności regionem, którego oszałamiające piękno kontrastuje z brutalnością doskonale zorganizowanej organizacji przestępczej, oparł się pokusie mitologizacji Sycylii. Mafii w jego wydaniu daleko od romantyzmu, honor i lojalność zastąpiły bezwzględny terror, korupcja i krętactwo, a granice dzielące ją od świata wielkiej polityki niemal całkiem się zatarły."
                                                    

"Zanim przekwitną wiśnie" (Schnee im April)
 Aly Cha
 Prószyński i S-ka
"Historia pięciu pokoleń japońskich kobiet rozpaczliwie zmagających się z przeznaczeniem.
Pewnej wietrznej zimowej nocy Miho przyprowadza sześcioletnią córkę do domu swojej matki, Asako, i obiecuje wrócić po nią wraz z nastaniem wiosny. Gdy płatki kwiatów wiśni zaczynają opadać, Asako wie, że wnuczka zostanie z nią dłużej, niż się spodziewała, być może już na zawsze. Wiele lat wcześniej Miho opuściła rodzinny dom zraniona i pełna żalu do matki. Przyczyny, dla których tak się stało, wyjaśnia opis burzliwej historii pięciu pokoleń kobiet z rodu Tanaka, pełnej cierpienia, ale też nadziei na lepszy los. "

Sile tej powieści nie sposób się oprzeć. Aly Cha kreśli portrety japońskich kobiet, stawiających czoła zmieniającej się rzeczywistości. Mistrzowsko opisuje świat uczuć swoich bohaterek, chwile ich szczęścia i bólu, miłości i pożądania.
„Glamour”

Subtelna, poetycka i urzekająca.
„Elle”


"Pożegnanie z Afryką. Jak człowiek zaludnił świat"
(Out of Eden. The Peopling of the World)
Stephen Oppenheimer
Wydawca Prószyński i S-ka

"W 1987 roku dzięki pracy amerykańskiej genetyk Rebekki Cann dowiedzieliśmy się, że za pomocą mitochondrialnego DNA można zidentyfikować wspólnych przodków wszystkich ludzi. Badania Cann dowodziły, że cała „rodzina współczesnych ludzi” powstała jako pojedyncza linia genetyczna w Afryce w ciągu ostatnich 200 000 lat. Dziesięć lat później niewielka grupa genetyków mogła użyć tej nowo odkrytej metody do zidentyfikowania jednej afrykańskiej dziedzicznej gałęzi genetycznej, z której wywodzi się „reszta świata” – do odnalezienia „mitochondrialnej Ewy”, której genetyczne córki opuściły Afrykę i zasiedliły inne kontynenty. Okazało się to niezwykłym odkryciem.
W „Pożegnaniu z Afryką” światowej sławy genetyk Stephen Oppenheimer szczegółowo opisuje fascynującą historię odtwarzania afrykańskiego exodusu ludzi i zasiedlania przez nich naszej planety."


 "Dezinformator" (The Deceiver)
Frederick Forsyth
Wydawca Albatros – Andrzej Kuryłowicz 
"McCready jest szefem wydziału kamuflażu, dezinformacji i operacji psychologicznych w wywiadzie brytyjskim. Jednak ludzie na stanowiskach chcą się go pozbyć, dając mu do wyboru zmianę stanowiska lub przejście na wcześniejszą emeryturę. Sam zdaje sobie sprawę, że nie ma szans z wyżej stojącymi od siebie agentami, lecz mimo to zgłasza apelację od tej decyzji, gdyż do pełnej emerytury, na jaką mógłby przejść w wieku 55 lat, zostały mu 4 lata. Na rozprawie młodszy od niego o dekadę Denis Gaunt przedstawia ważniejsze sprawy, którymi zajmował się Sam McCready w czasie swojej lojalnej i owocnej pracy. Opowieść o tych wydarzeniach stanowią 4 główne rozdziały książki, a przerywnikami między opowieściami są opisane wydarzenia w sądzie. ""Zapiski z Afryki"
Anna Nieckula-Roberts
Wydawca Poligraf


 "Zapiski z Afryki" to wciągająca, pełna przygód, ciekawostek i praktycznych informacji relacja z podróży na Czarny Ląd, a dokładniej do Kenii, Tanzanii i Zanzibaru. Autorka urzeczona Afryką postanowiła podążyć śladami podróżników i amatorów safari z Europy i Ameryki, którzy ciągnęli tutaj przez ostatnie 100 lat, ale tym, co ją najbardziej fascynowało, były zwierzęta. I tak dzięki niej możemy rozkoszować się wspaniałymi opisami afrykańskiej przyrody, poznawać zwyczaje rdzennych mieszkańców i podglądać dzikie zwierzęta. Tak, podglądać, bo tekst wzbogacony jest o wspaniałe fotografie.
Książka zawiera również informacje, które mogą się przydać każdemu, kto ma zamiar i ochotę wybrać się do Afryki. Jest to swoistego rodzaju przewodnik, pełen praktycznych porad, ciekawostek historycznych dotyczących odwiedzanych miejsc oraz tak ważnych dla przybyszów z zewnątrz opisów miejscowych zwyczajów, bez których znajomości można się czasami narazić na niebezpieczeństwo. Warto więc mieć tę książkę przy sobie, kiedy planuje się wyprawę na Czarny Ląd i kiedy się już tam jest."Ogród wieczornych mgieł" 
 Tan Twan Eng
 Wydawca Znak

"Ogród wieczornych mgieł" to piękna, zmysłowa opowieść rozgrywająca się w egzotycznej scenerii Malezji. Porywa czytelników w niezwykłą literacką podróż przez czas, uczucia, historię. Młoda Chinka, Yun Ling, nosi w sobie bolesną tajemnicę. Próbując otrząsnąć się po trudnych doświadczeniach, przyjeżdża do miejsca, które pamięta z dzieciństwa. Poznaje tam tajemniczego Japończyka, Aritomo, utalentowanego projektanta ogrodów, artystę, którego kunszt docenił sam cesarz Kraju Kwitnącej Wiśni. Przypadkowe spotkanie tych dwojga odmieni ich życie. Choć cenią sobie swoją samotność, rodzi się między nimi piękna, ale i krucha relacja. Początkowo niechętnie, potem z coraz większym zaangażowaniem, Aritomo wprowadza Yun Ling w arkana wymagającej skupienia sztuki projektowania ogrodów. Czy to nieomal mistyczne zajęcie pomoże Yun Ling pogodzić się z przeszłością? Czy można zakląć w harmonii ogrodu miłość, ból i tęsknotę za najbliższą osobą? Znaleźć wyzwolenie?

12 komentarzy:

 1. Same ciekawe pozycje, sierpień obrodził dobrymi tytułami:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaciekawił mnie "Ogród wieczornych mgieł" i chyba skuszę się na tę książkę po jej premierze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fabuła zwróciła i również moją uwagę:)

   Usuń
 3. Kilka mi się spodobało :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Same ciekawe propozycje, reportaże wydawnictwa Czarne kupuję w ciemno.

  OdpowiedzUsuń
 5. "Zapiski z Afryki" mogą być ciekawe. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Spośród tylu ciekawych książek skusiłabym się na ,,Dezinformatora".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapowiada sie niezle. Lubie kryminaly Forsytha:)

   Usuń
 7. Z powyższych słyszałam tylko o "Sycylijskim mroku" i zakodowałam sobie, że muszę koniecznie przeczytać. Ale widzę, że ostatnio cudne tytuły napływają ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za odwiedziny i komentarze, które zawsze chętnie czytam i na które staram się w miarę możliwości odpowiadać:-)