wtorek, października 29, 2013

"Trylogia nowojorska" Paul Auster

Tytuł: Trylogia nowojorska
Tytuł oryginału: The New York Trilogy
Autor: Paul Auster
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2012
Liczba stron: 360
Moja ocena: 5/6


"Nowy Jork - mroczne i tajemnicze miasto, którego ulicami przemykają postaci uwikłane w ciąg nierzeczywistych zdarzeń i przedziwne śledztwa. Zagadkowe piękne kobiety i mężczyźni, którzy nie potrafią ich kochać."

"Trylogia nowojorska" jest to powieść detektywistyczna z kryminalną intrygą napisana przez amerykańskiego pisarza, Paula Austera. Jak można przeczytać na okładce książki, Paul Auster jest jednym z największych współczesnych pisarzy, wielokrotnie nagradzanym, autorem bestsellerowych książek.
"Trylogia nowojorska" jak sama nazwa mówi, składa się z trzech, z pozoru  nie mających nic ze sobą wspólnego opowiadań  zatytułowanych: "Szklane miasto", "Duchy" i "Zamknięty pokój". Akcja książki rozgrywa się w mrocznych zakamarkach ulic Nowego Jorku i jest utrzymywana w klimacie tajemniczości odnośnie wątków jak i samych postaci. W ogóle jest to dziwna i nietypowa książka. Pierwszy raz miałam okazję czytać taką tajemniczą i zagadkową historię kryminalną.  Bohaterowie tych opowiadań jak i same historie, z pozoru nie maja żadnego związku, lecz po pewnym czasie, czytelnik zaczyna zastanawiać się. Co jest grane? Myślę, że Auster w sposób mistrzowski przeplata fikcję z rzeczywistością, łączy kreacje bohaterów, ciągle zaskakuje i pogrywa z czytelnikiem. Do końca tak skrzętnie lawiruje treścią i bawi się z odbiorcą, że nie sposób połapać się i pojąć przesłania.  Bardzo dobra, znakomita książka!

Bohaterem pierwszego opowiadania jest pisarz kryminalów Quinn, którego życie po jednym, bardzo dziwnym telefonie zmienia się diametralnie. Ktoś do niego wydzwania i szuka prywatnego detektywa Paula Austera. Początkowo Quinn ignoruje rozmówczynię, ale po kolejnym telefonie postanawia podać się za Austera, prywatnego detektywa i zgadza się z nią spotkać. Tajemnicza rozmówczyni okazuje się piękną kobietą, żoną dziwnego mężczyzny, który do końca nie jest normalny. Quinn wbrew sobie, zaabsorbowany tragiczną historią mężczyzny, postanawia mu pomóc, co doprowadza go do zatracenia samego siebie.
W drugiej historii pt.: "Duchy" detektyw Blue przyjmuje z pozoru prostą i typową sprawę śledzenia pewnego człowieka, który nazywa się Black. Zamieszkuje na przeciwko jego apartamentu i obserwuje Blacka całą dobę. Po paru miesiącach nieustannego śledzenia detektyw niczego specjalnego nie zaobserwowawszy, jest nie o tyle znudzony, ile sfrustrowany. Traci ukochaną i nawet nie spostrzega, że sam jest nieustannie śledzony. Także i w tym opowiadaniu, bohater podobnie jak Quinn całkowicie zatraca się w sprawie, do tego stopnia, że dotychczasowe jego życie przestaje istnieć.
Trzecia historia, która najbardziej mi się podobała, opowiada o bezimiennym  mężczyźnie, krytyku literackim, do którego pewnego dnia zadzwoniła kobieta, przedstawiła się jako Sophie - żona jego najlepszego kolegi z dzieciństwa Fanshawe`a i poprosiła o spotkanie. Jak się okazało ów Fanshawe`a  był pisarzem lecz niczego nie wydał, znikł, nikt nie wie dlaczego i nie można go odszukać. Ale Fanshawe zostawił dla żony instrukcje, żeby cały jego dorobek pisarski oddała w ręce owego bezimiennego kolegi z dzieciństwa. Bezimienny kolega po zapoznaniu się z tekstami, stwierdza, że są świetne. Wydaje je, zyskują duży sukces i popularność. Po pewnym czasie związuję się z piękną Sophie, decyduje się napisać biografię Fanshwae`a. Okazuje się jednak to być wielkim wyzwaniem dla niego. Czy sprosta temu? Do czego to doprowadzi przekonajcie się sami.

Te trzy opowiadania łączą w sobie powieść kryminalną, detektywistyczną, sensacyjną i psychologiczną. Autor z finezją pomieszał wszelkie konwencje, style, stworzył tajemnicze dzieło, książkę pełną zagadek i z otwartym zakończeniem. Trylogia nie należy do łatwych książek, ale przeczytałam ją z zainteresowaniem. Polecam!

4 komentarze:

 1. Facet ciekawie pisze, niedawno kupiłem sobie jego Sunset Park, też od wydawnictwa Znak :) Trylogie Nowojorską też muszę kiedyś dorwać, zwłaszcza że też ma twardą okładkę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Sunset Park" też chętnie przeczytałabym:)

   Usuń
  2. U mnie na półce ,,Sunset Park" grzecznie czeka na swoją kolej. Swoją recenzją ,,Trylogii nowojorskiej" narobiłaś mi smaku na obie te książki Paula Astera

   Usuń

Dziękuję wszystkim za odwiedziny i komentarze, które zawsze chętnie czytam i na które staram się w miarę możliwości odpowiadać:-)