poniedziałek, stycznia 20, 2014

"ROZWAŻNA I ROMANTYCZNA" JANE AUSTEN


Tytuł: Rozważna i romantyczna
Tytuł oryginału: Sense and Sensibility
Autor: Jane Austen
Wydawnictwo: Bellona
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 374
Moja ocena: 5/6
"Każda kobieta marzy, aby żyć w czasach pięknych sukni, balów i romantycznych książąt. I choć w rzeczywistości takie marzenie jest trudne do spełnienia, dzięki książkom Jane Austen możemy przenieść się do okresu tajemniczych związków i romansów, angielskich dworów i uprzejmych konwersacji. Doskonała lektura, która zachwyca miliony kobiet na całym świecie! Celne obserwacje angielskiej obyczajowości, poczucie humoru i ciekawe osobowości bohaterek sprawiły, że książka należy do najczęściej czytanych na świecie!"
"Rozważna i romantyczna" pióra słynnej angielskiej pisarki Jane Austen, którą osobiście  bardzo sobie cenię, jest powieścią opowiadającą o miłosnych rozterkach dwóch sióstr. Książka ta, jak zresztą wszystkie inne autorstwa Jane Austen jest napisana pięknym językiem, dodatkowo należałoby wspomnieć, że jest lekka i przyjemna w odbiorze. Zachwyca i poucza, a także przyciąga od pierwszych stron. Książki Austen mają to do siebie, że czytając trudno się z nimi rozstać, a gdy już odłożymy książkę na bok, to trudno czytelnikowi zapomnieć o bohaterach.

Akcja powieści rozgrywa się w XIX -wiecznej wiktoriańskiej Angli. Głównymi bohaterami są dwie siostry, panny Dashwood - Elinor i Marianne. Elinor, starsza jest tą rozważną, natomiast młodsza Marianne z usposobienia jest tą romantyczną.
Zarys fabuły w skrócie przedstawia się następująco: Pani Dashwood po śmierci męża zmuszona jest wraz z córkami zamieszkać w wiejskim skromnym domku, znacznie mniejszym, niż ten w którym dotychczas mieszkały. W nowym miejscu jednak szybko zadomowiają się. Przeuroczy domek bardzo im się spodobał i przypadał do gustu, wraz z okolicznymi, malowniczymi pejzażami. Panny mile spędzają czas na tańcach, balach, obiadach i kolacjach w pobliskiej posiadłości należącej do ich uprzejmych i życzliwych krewnych. Marianne poznaje przystojnego młodzieńca. Dżentelmena, pana Willoughbiego, w którym zakochuje się od pierwszego spotkania z nim. Młodzi spędzają ze sobą dużo czasu na rozmowach i spacerach. Wydaje się, że Willoughby także zakochuje się w pięknej Marianne. Tymczasem Elinor z natury bardzo rozsądna i rozważna, darzy wielkim uczuciem nieśmiałego młodzieńca Edwarda Ferrasa. Zachowanie młodzieńca również wskazuje na to, iż Elinor nie jest mu obojętną. Jednak najstarsza panna Dashwood przypadkiem poznaje długo skrywaną tajemnicę Edwarda, która nakazuje jej zapomnieć i wyrzucić na zawsze z serca ukochanego. Jak się potoczą dalsze perypetie miłosne dwóch sióstr nie zdradzę. Przekonajcie się o tym sami czytając powieść. 

Fabuła ksiazki jest ciekawa i intrygująca. Samo zakończenie natomiast zdumiewające i zaskakujące. Zaletą książki są szczegółowe opisy postaci, ich charakterów i osobowości oraz psychologiczna analiza przeżyć bohaterów. Pisarka wnikliwie przedstawiła zarys psychologiczny bohaterów, jednakże osąd i nastawienie pozostawiła czytelnikowi. Niemniej jednak w powieści zabrakło mi bardziej rozwiniętego i tym samym dłuższego zakończenia. Sądzę, że przez to książka byłaby jeszcze lepsza, ale i tak potrafi zachwycić!
Na zakończenie chciałabym napisać słów kilka o samym egzemplarzu książki tej powieści, który mi się trafił. Książka nie jest dużych rozmiarów, co sprawia, że czytając łatwiej i wygodniej trzyma się w ręce. Okładka w twardej i aksamitnej w dotyku oprawie przyciąga oko. Każdy rozdział zaczyna się ozdobnym pismem, a kończy rysunkiem róży. Uważam, że jest to piękne wydanie:)


8 komentarzy:

 1. Przymierzam się już od jakiegoś czasu do tej książki, mam nadzieję, że w końcu uda mi się ją przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 2. Tym, co najbardziej cenię w twórczości Austen to język i klimat wiktoriański.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jane Austen czytałam "Dumę i uprzedzenie", i bardzo mi się podobała. Zamierzam przeczytać wszystkie jej powieści, w końcu to klasyka :D.
  Ale i tak wolę siostry Bronte, prawdziwe mistrzynie ;).

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajna książka, choć i tak moją ulubioną jest "Duma i uprzedzenie". Ach, ten pan Darcy :););)

  OdpowiedzUsuń
 5. kocham:) i uważam że trzeba przeczytac.

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam powieści Jane Austen i wszelkie inne historie osadzone w wiktoriańskiej Anglii :)
  A seria "Perły literatury" jest przepięknie wydana - sama osobiście ją uwielbiam :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za odwiedziny i komentarze, które zawsze chętnie czytam i na które staram się w miarę możliwości odpowiadać:-)