środa, marca 26, 2014

"OBCA" DIANA GABALDON

Tytuł: Obca
Tytuł oryginału: Outlander
Autor: Diana Gabaldon
Wydawnictwo: Świat Książki
Rok wydania: 2010
Liczba stron: 709
Moja ocena: 5/6
"Obca" pióra Diany Gabaldon jest pierwszą częścią sagi historyczno-przygodowej opowiadającej o losach Clarie Randall i Szkota Jamiego Frasera na tle XVIII wiecznej Szkocji. Powieść zabarwiona nutką fantastyczną, z dużą dawką niezwykłych i zdumiewających  przygód, opisuje namiętny i płomienny romans Clarie pochodzącej z XX i Jamiego z XVIII wieku. Może brzmi to troszeczkę osobliwie, ale właśnie ta książka taka jest, niesamowita, zadziwiająca, szczególna.


Jest XX wiek, lekarka Clarie Randall wraz z mężem Frankiem udają się w podróż do Szkocji, w celu poszukiwania w źródłach historycznych informacji, jakichś wzmianek na temat przodków Franka. Pewnego dnia, gdy Frank zajęty był przeglądaniem dokumentów historycznych w miejscowym kościele, Clarie udała się do pobliskiego kamiennego kręgu, aby zbierać rzadkie zioła. Dziwnym trafem została wciągnięta przez krąg, przeniosła się w czasie o dwieście lat wstecz i znalazła się w osiemnastowiecznej Szkocji, w środku bitwy między oddziałem angielskich żołnierzy, a Szkotami. Clarie została pojmana przez tych drugich i uznana za szpiega angielskiego. Góralscy Szkoci, zabrali ją ze sobą i tak zaczyna się wielka życiowa przygoda Clarie Randall. Clarie, młoda i piękna angielka, przez zrządzenie losu, musiała poślubić mlodego, potężnego i rudowłosego Szkota. Z czasem, okoliczności stworzyły jej możliwość powrotu do przyszłości, do męża Franka, lecz w decydującym momencie uświadomiła sobie, że pokochała Jamiego i ostatecznie wybrała życie u boku Szkota. Jednak ich życie nie było proste. Ciągle towarzyszyła im rozłąka, ból i cierpienie, aby w końcu być szczęśliwie razem.

"Obca" jest to przepiękna powieść, którą nie czyta się, lecz chłonie. Pobudza zmysły i wyobraźnię, tę książkę się przeżywa. Diana Gabaldon stworzyła niesamowitą atmosferę, forma i treść, a do tego prosty język, tak ze sobą współgrają, tworzą jedność, że pisarce udało się  urzeczywistnić bohaterów, czytając miałam ma przed oczami cały obraz, który zawarty był w słowach. Podobała mi się ta książka, choć w pewnych momentach muszę przyznać, że była trochę naiwna, lecz patrząc przez pryzmat całości nie miało to dla mnie większego znaczenia. "Obca" jest świetnie napisaną powieścią przygodową, akcja goni akcję, ciekawe, zaskakujące i niebezpieczne wydarzenia, którym pikanterii dodaje płomienny romans Clarie i Jamiego. Książka ma w sobie coś magicznego, jest także nasycona erotyzmem, cechuje ją lekkość i przyjemność w czytaniu, stanowi dobrą odskocznię od rzeczywistości. 

Recenzja bierze udział w Wyzwaniu Czytelniczym Klucznik i 200 książek dookoła świata.   

5 komentarzy:

 1. Fabuła tej książki jest dość naiwna, ale coś - sama nie wiem, co dokładnie -mnie w niej zainteresowało. Może jej rozmiar? Uwielbiam opasłe tomiszcza, więc zaliczam ,,Obcą" do mojej listy książek, które bardzo chcę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że zachęciłam Cię do przeczytania tej powieści, a co do fabuły, to masz racje. Tak jak już wspomniałam w recenzji, momentami fabuła jest trochę naiwna, lecz nie umniejsza to książce, według mnie:)

   Usuń
 2. Ooo, słyszałam o tej autorce rzeczywiście wiele pochlebnych opinii, ale nigdy nie miałam okazji sięgnąć po jej dzieła. Chociaż gabaryty trochę odstraszają, ale jeśli będę miała kiedyś więcej czasu - chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. /klucznik: autor jest kobietą +1 pkt

  OdpowiedzUsuń
 4. Pamiętam, że pierwsza część mnie też zachwyciła, pochłonęła rozkochała w sobie... Z kolejnymi częściami było różnie. Jeszcze nie dobrnęłam do końca tej serii. Muszę w końcu do niej powrócić.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za odwiedziny i komentarze, które zawsze chętnie czytam i na które staram się w miarę możliwości odpowiadać:-)