sobota, marca 01, 2014

ZAPOWIEDZI KSIĄŻKOWE- MARZEC 2014

"Tu i teraz. Listy 2008-2011" 
Paul Auster, John Maxwell Coetzee
Wydawnictwo Znak
Kategoria:

"Od lat znali nawzajem swoje książki, ale poznali się dopiero w 2008 roku. Mieszkają na dwóch różnych kontynentach, zostały im więc przygodne spotkania i listy.
Jeden z nich jest bardziej filozoficzny, analizuje, ostrożnie dobiera słowa, odziera mowę ze zbędnych znaczeń i trafia w samo sedno.
Drugi, bardziej szczegółowy, uwielbia anegdoty i barwne historie, opisuje i wspomina, dbając o wszystkie detale.
Obaj piszą o tym samym – o przyjaźni, która ich połączyła, o tym, co ich ukształtowało, co znaczy być pisarzem i człowiekiem.
Czasem się zgadzają, czasem mają różne zdania, a rozmawiają o wszystkim, począwszy od sportu, poprzez ojcostwo, kazirodztwo, filozofię i politykę, kryzys finansowy, sztukę i śmierć, a skończywszy na rodzinie, małżeństwie, przyjaźni i miłości.
Fascynująca lektura odsłaniająca prawdziwe oblicze dwóch z największych współczesnych pisarzy".





"Przyzwoitka" 
Laura Moriarty 
Wydawnictwo Bukowy las 
Kategoria: proza obca, biografia

"Inspirowana życiem gwiazdy filmu niemego Louise Brooks opowieść o dwóch diametralnie różnych kobietach oraz o nowojorskim lecie, które je odmieniło.
W 1922 r., jeszcze zanim stała się sławną aktorką filmową oraz ikoną swojego pokolenia, piętnastoletnia Louise Brooks wyjeżdża latem z Wichita w stanie Kansas do Nowego Jorku, by pobierać naukę w awangardowej szkole tańca Denishawn.

Ku jej wielkiemu niezadowoleniu towarzyszy jej trzydziestosześcioletnia przyzwoitka. Cora Carlisle nie jest ani matką, ani przyjaciółką, a po prostu szacowną sąsiadką, którą rodzice Louise wynajmują przez wzgląd na przyzwoitość. Tradycyjna i zacna Cora, która udaje się w tę podróż także z powodów prywatnych, nie zdaje sobie sprawy, na co się zdecydowała. Louise, olśniewająco piękna już w tak młodym wieku i paradująca w słynnej krótkiej fryzurze, znana jest z arogancji, nierespektowania konwenansów oraz z żywej inteligencji. Zanim pociąg zatrzyma się na nowojorskim dworcu Grand Central, Cora nabiera obaw, że pilnowanie Louise będzie co najmniej wyczerpujące, a w najgorszym wypadku wręcz niemożliwe. Ostatecznie jednak te wspólnie spędzone z młodziutką dziewczyną tygodnie okażą się najważniejszym czasem w jej życiu".


"Własnymi  słowami"
Pola Negri
Wydawnictwo Prószyński i S-ka 
Kategoria: autobiografia
 
"Własnymi słowami" to zbiór - w większości niepublikowanych w Polsce - autobiograficznych artykułów prasowych, esejów i opowiadań składających się, obok autobiografii, na dorobek literacki Poli Negri. 
Książka jest wzbogacona szczegółowym kalendarium życia aktorki i wyjątkową kolekcją zdjęć. Całość opracował i przygotował badacz życia i twórczości Poli Negri - Mariusz Kotowski.
"Pola Negri była prawdziwą diwą - w pełnym tego słowa znaczeniu. Jej gwiazda zaświeciła na filmowym firmamencie Hollywood, jeszcze zanim pojawiły się na nim Greta Garbo i Marlena Dietrich. Negri była pierwszą europejską aktorką sprowadzoną do fabryki snów i obsadzaną w głównych rolach w okresie wyjątkowego rozkwitu sztuki filmowej. Urodzona w Polsce i odkryta dla filmu w Niemczech, posiadała staranne wykształcenie w dziedzinie zarówno gry aktorskiej, jak i tańca, potrafiła też mówić i śpiewać w pięciu językach. 
Obdarzona ogromną ekspresją i nieugiętą siłą woli, która pomogła jej przetrwać chaos i ubóstwo wczesnego dzieciństwa, Pola Negri zagrała w ponad sześćdziesięciu amerykańskich i europejskich filmach. To jej przypisuje się stworzenie pierwowzoru ekranowej femme fatale. Negri była uosobieniem kobiety efektownej i wyrafinowanej, a jednocześnie niesłychanie erotycznej i zmysłowej.
Żyła z rozmachem i w iście gwiazdorskim stylu, a jej codzienne życie było doskonałą pożywką dla kolumn plotkarskich na całym świecie. Do grona jej przyjaciół i kochanków zaliczały się największe legendy Hollywood: Negri była narzeczoną Charliego Chaplina, z Rudolfem Valentino zaręczyła się tuż przed jego przedwczesną śmiercią, a ostatecznie jej mężem został książę Serge Mdivani. Do grona jej wielbicieli należeli Albert Einstein i Bernard Shaw. Życie Poli było pełne dramatycznych wydarzeń i zakrętów losu; jednego dnia była najlepiej zarabiającą gwiazdą Hollywood, by kilka lat później uciekać z nazistowskich Niemiec, zabierając ze sobą tylko to, co mogła spakować do jednej walizki. Historia jej życia jest bogata i złożona, a jej losy doskonale oddają klimat okresu kina niemego".


"Człowiek, którego prześladował czas" 
Diane Setterfield
Wydawnictwo AMBER
Kategoria: literatura współczesna

"Jeden uczynek, jeden ułamek czasu może odmierzać czernią kolejne rozdziały twojego życia...
Chłopiec celuje z procy do kruka. Koledzy patrzą z niedowierzaniem, jak ptak spada na ziemię. Tak po raz pierwszy śmierć wkracza w życie dziesięcioletniego Willa Bellmana. Śmierć, która już go nie opuści…
Na kolejnych pogrzebach będzie się pojawiać tajemniczy człowiek w czerni.
Aż wreszcie zawrze z nim przerażający pakt…
Człowiek, którego prześladował czas to pełna zadumy nad ludzkim losem, metaforyczna opowieść o czasie i pamięci. Hołd dla Edgara Allana Poego, nawiązanie do jednego z najsławniejszych utworów w historii poezji. I refleksja nad konsekwencjami naszych czynów. Wyborów, których człowiek dokonuje niejednokrotnie w konflikcie z siłami dla niego niezrozumiałymi. A kiedy zrozumienie przychodzi, jest już za późno. Bo „cień kruka trwa na straży” ludzkiej duszy…"
 
Fantastyczna, hipnotyzująca powieść. Każdą stronę spowija coraz głębszy cień i pochłania coraz głębsza czerń.
„Times”
Diane Setterfield to wielka mistrzyni sztuki snucia opowieści.
„Guardian”


"Przez Afrykę Środkową"
Wiesław Olszewski
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Kategoria: podróże

"Jądro ciemności, czarne serce Afryki, mroczny karnawał wolności... Rejon ten można opisać wielobarwnie. Unikalny, niebezpieczny, dziki, tajemniczy, o burzliwej i krwawej przeszłości, poza zgiełkiem amatorów safari, poza naiwnym myśleniem o kolorowych fotografiach z Afryką w tle. Teren właściwie niedostępny dla turystów. Dotrze tam tylko najodważniejszy.
Oto fascynująca podróż Wiesława Olszewskiego do samego niespokojnego serca kontynentu. Do jego historii, kultury i natury. Przed nami legendarne jezioro Czad, Pigmeje z rejonu Monasao i Bayanga, park Dzanga-Sangha, majestatyczne leśne słonie, gigantyczne goryle i ryba-potwór. Ale także makabryczność odwiedzanych miejsc: od leków przygotowywanych z dziecięcych zwłok, przez upiorne poczynania Jeana-Bedela Bokassy, aż po religijne pogromy, które pochłonęły tysiące mieszkańców.
I jak zawsze u Wiesława Olszewskiego: mistrzowska dygresyjność, niewymuszona erudycyjność, dowcip, swada, ciekawostki i kolorowy język oryginalnie łączący swojski, potoczny dukt opowiadania z naukowym dyskursem. Czyli wszystko bez zadęcia, na serio i z przymrużeniem oka, ale bez taryfy ulgowej".


"Rozpacz"
Vladimir Nabokov
Wydawnictwo MUZA 
Kategoria: proza obca

"Opowiedziana w pierwszej osobie historia morderstwa popełnionego - jeśli tak można rzec - z pobudek artystycznych. Historię tę opowiada niejaki Hermann, fabrykant czekoladek, czujący się w głębi duszy artystą. Podczas wizyty w Pradze spotyka swojego sobowtóra i wpada na pomysł "genialnego dzieła sztuki" - zbrodni doskonałej: zabije włóczęgę, przebrawszy go uprzednio w swoje ubranie. W ten sposób zdobędzie idealne alibi: jego, mordercę, wezmą za ofiarę. Hermann realizuje swój plan, ale po kilku dniach dowiaduje się z gazet, że jego dzieło nie zostało docenione - nie dostrzeżono żadnego podobieństwa między nim a zabitym włóczęgą. Trzeba uciekać.
Czytelnik ulega początkowo sugestii opowiadania Hermanna, wkrótce jednak zaczyna się orientować, że ma do czynienia z relacją szaleńca..."



"Birmańskie dni"
George Orwell
Wydawnictwo MUZA
Kategoria: literatura współczesna

"Piękna powieść opowiadająca o zamierzchłych czasach kolonializmu. Jej trwałą wartością pozostaje obraz dalekiego, egzotycznego kraju o starej kulturze i tradycji, obcego i niezrozumiałego dla garstki białych pracowników małej placówki w dżungli, zmuszonych do życia w zabójczym klimacie, w całkowitej izolacji, pozbawionych widoków na przyszłość. Główny bohater ulega wprawdzie urokowi Birmy, jest z nią emocjonalnie związany, utrzymuje kontakty z tubylcami, lecz nade wszystko pragnie miłości i zrozumienia, a pozostaje samotny. Odtrącenie przez ukochaną kobietę i środowisko prowadzi do tragicznego finału". 


"Neuland" 
Eshkol Nevo
Wydawnictwo MUZA
Kategoria: proza obca


"NEULAND - trzy kontynenty, cztery pokolenia i pełna wielkich emocji powieść drogi, romans oraz próba znalezienia swojego miejsca na ziemi.
NEULAND - okrzyknięto prawdziwym punktem zwrotnym we współczesnej literaturze izraelskiej.
ESHKOL NEVO - jeden z najbardziej cenionych izraelskich pisarzy tej samej rangi, co David Grossman, Abraham Jehoszua i Amos Oz
Meni Peleg, weteran wojny Jom Kippur, którego życie rozsypuje się po śmierci ukochanej żony roztacza wizję nowej idealnej społeczności. NEULAND w dużej mierze opowiada o podróży - realnej podróży w głąb Ameryki Południowej, oraz wyprawie do samego siebie, w poszukiwaniu właściwego kierunku życia, a także w przeszłość, we wspomnienia. Ścieżki dwójki głównych bohaterów, Dori i Inbara, trzydziestokilkulatków czujących, że ich życie nie zdąża w odpowiednim kierunku w przedziwny sposób splatają się za sobą. 
Czy będą mogli szczęśliwie żyć w Neulandzie?"
"Podróż, która zmieniła świat. Darwin na pokładzie Beagle"
Alan Moorehead
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Kategoria: podróże
  
"Wszystko zaczęło się chłodnego poranka 1831 roku, gdy okręt Beagle wyruszył z portu Plymouth. Wiózł na pokładzie dwudziestodwuletniego uzdolnionego przyrodnika Karola Darwina. Ta wyprawa zmieni nie tylko jego życie. Dzięki niej bowiem podróżnik stworzył podwaliny do jednej z najbardziej przełomowych teorii naukowych w historii ludzkości - teorii ewolucji. Rzucając religii, chcąc nie chcąc, otwarte wyzwanie.
Darwin napotkał świat, którego nigdy przedtem nie widział. Penetrował brazylijskie dżungle, chilijskie Andy, argentyńskie pampasy, poznawał pierwotne kultury tubylców z Ziemi Ognistej. Zebrał bogate kolekcje zoologiczne, botaniczne i geologiczne. Droga powrotna wiodła przez Galápagos, Tahiti, Nową Zelandię, Australię, Wyspy Kokosowe, Mauritius i Afrykę Południową. Wszystko, co przeżył w czasie tego rejsu, rozbudziło jego wyobraźnię i doprowadziło do wywrotowych wówczas wniosków.
Oto znakomita opowieść Alana Mooreheada o pięcioletniej wyprawie Darwina dookoła świata, która zapewniła mu miejsce wśród najwybitniejszych postaci wszech czasów. W pasjonującą podróż do przeszłości zabiorą unikatowe, malownicze ilustracje z epoki!"


                 "Zabić arcyksięcia" 
Greg King, Sue Woolmans
 Wydawnictwo Znak
Kategoria literatura współczesna 




"Wszystko wskazuje na to, że zakochali się w sobie na wystawnym balu maskowym zorganizowanym w wiedeńskim pałacu w 1894 roku. Arcyksiążę, bratanek panującego cesarza Austrii i piękna dziewczyna ze zubożałej arystokratycznej rodziny. Ich miłość nie mogła zyskać akceptacji cesarskiego rodu, ale para odważnie zdecydowała się walczyć z konwenansami.

Książka Grega Kinga i Sue Woolmans odsłania kulisy jednego z najgłośniejszych romansów Europy przełomu wieków. Pasjonująca opowieść o zakazanej miłości na cesarskim dworze zmienia się jednak w trzymający w napięciu thriller. Atmosfera w Europie zaczyna gęstnieć, dochodzi do serii politycznych zamachów, a groźba wojny staje się coraz bardziej realna.

Zakochani nie wiedzą, jakie niebezpieczeństwo im grozi, gdy latem 1914 roku wybierają się w podróż do Sarajewa.

W 100. rocznicę wybuchu I wojny światowej autorzy odkrywają nowe fakty związane z postaciami, których śmierć przesądziła o rozpoczęciu jednego z największych konfliktów zbrojnych w dziejach."

                                  

11 komentarzy:

  1. Naprawdę ciekawie się marzec zapowiada:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja także tak uważam, nie wiem jak moja kieszeń to wytrzyma:)

      Usuń
  2. Ano! "Tu i teraz" koniecznie, obu Panów bardzo sobie cenię (choć dopiero liznąłem ich twórczość), znakomici pisarze.

    OdpowiedzUsuń
  3. Tym razem nie widzę nic dla siebie, ale może to i dobrze, bo obecnie i tak mam dużo książek do przeczytania.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szkoda, że nie trafiłam w twoje gusta, może następnym razem:)
      Pozdrawiam!

      Usuń
  4. Nabokova i Orwella kupiłabym za ostatnie pieniądze w moim portfelu. Nie jestem za to przekonana do ,,Tu i teraz" bo jakiś czas temu bardzo zawiodłam się na Austerze.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A, pamiętam twoją recenzję "Sunset Park", przed jej przeczytaniem miałam książkę w planach, ale później zrezygnowałam z niej. Austera przeczytałam tylko "Trylogię" i podobała mi się w sumie:)

      Usuń
  5. "Tu i teraz" bardzo mnie ciekawi. W ogóle wybrałaś sporo interesujących lektur.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Marzec obfituje w ciekawe książki:) U Ciebie Także widziałam parę, które chętnie bym przeczytała.

      Usuń
  6. Zapraszam na podsumowanie 6 odsłony Kryminalnego Wyzwania!
    http://miqaisonfire.wordpress.com/2014/03/03/472-podsumowanie-kryminalnego-wyzwania-6/

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za odwiedziny i komentarze, które zawsze chętnie czytam i na które staram się w miarę możliwości odpowiadać:-)