wtorek, listopada 15, 2016

"NOWY WSPANIAŁY ŚWIAT" ALDOUS HUXLEY


Tytuł: Nowy wspaniały świat
Tytuł oryginału: Brave New World
Autor: Aldous Huxley
Tłumacz: Bogdan Baran
Wydawnictwo: MUZA SA
Rok wydania: 2015
Moja ocena: 8/10


"Nowy wspaniały świat" napisał angielski pisarz Aldous Huxley w 1931 roku, a wydał książkę w 1932 roku. Powieść jest antyutopią z gatunku science-fiction. Akcja toczy się w Londynie, w 2541 roku (czyli w 632 roku nowej "ery Forda"). Powieść "Nowy wspaniały świat" należy do klasyki gatunku i jest jedną z najważniejszych antyutopii w dziejach pisarstwa, obok  książki "Rok 1984" George'a Orwella i "Pianola" Kurta Vonneguta.


Huxley stworzył świat wspaniały, system tzw. "Republikę Świata", w której społeczeństwo, funkcjonuje idealnie, a opiera się za zasadzie, wspólności, identyczności i stabilności. Społeczeństwo podzielone jest na kasty. Nie ma przestępstw, agresji, głodu, niezadowolenia etc. Wszyscy ludzie są szczęśliwi, zadowoleni, żyją pozbawieni trosk, w dostatku i wygodzie. Z pozoru nie brakuje im niczego, o nic nie muszą się martwić. Codziennie, sprawnie wykonują swoją pracę, do której zostali genetycznie oraz psychicznie uwarunkowani i stworzeni, a po pracy odurzają się tzw. "somą".
Ludzie w Republice Świata żyją w stanie całkowitego zorganizowania, we "własnych światach", mają z góry określone  i ograniczone potrzeby. Jednym słowem mówiąc, nie mają świadomości większych możliwości, dążenia do lepszego, czegoś nowego. Poznawania i odkrywania nowych horyzontów. Nie myślą, nie zadają zbędnych pytań. Książka, kultura, nauka, przyroda są im obce.
Świat stworzony w powieści przez Huxleya, jest przerażającą wizją świata i jednocześnie przestrogą dla ludzi. Zastanawiając się i patrząc tak troszeczkę na współczesnych ludzi oraz całe społeczeństwa, kraje, można odnaleźć wiele podobieństw. Należy zadać sobie tutaj ważne pytanie czy obecny świat, zmierza do takiego jaki przedstawił pisarz? Czy ludność jest sterowana, manipulowana i ogłupiana, żyjąca w niewiedzy o otaczającym go świecie. Czy taki porządek świata może zaistnieć?

Chciałam zacytować dwa najciekawsze cytaty, które wydaje mi się, że w pełni oddają ducha książki:

"[...] to jest cała tajemnica szczęścia i cnoty. Lubić to, co się musi robić. Wszelkie warunkowanie zmierza do jednej rzeczy: do sprawienia, by ludzie polubili swe nieuniknione przeznaczenie społeczne."
                                                                                            (Aldous Huxley, "Nowy wspaniały świat", str. 18)

"Ja tam wolę być nieszczęśliwy, niż pozostawać w stanie tej fałszywej, kłamliwej szczęśliwości, w jakiej tu się żyje."
                                                                                           (Aldous Huxley, "Nowy wspaniały świat", str.171)

Uważam, że  jest to ciekawa, poruszająca i warta przeczytania książka. Kontrowersyjna i wywołująca emocje. Bardzo wciągająca i dająca  wiele do przemyśleń. Jest to również książka o miłości, własnych wyborach i własnej woli. Pomimo, iż została napisana ponad osiemdziesiąt lat temu, nic nie straciła na swej świeżości i aktualności. Bardzo polecam!

  

3 komentarze:

 1. Fabuła skojarzyła mi się odrobinę z Niezgodną - może się skusze, gdyż powieść wydaje się być interesująca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety "Niezgodną" nie czytałam,więc nie wiem czy książki są podobne.

   Usuń
 2. Choć to nie mój gatunek, to akurat tę książkę czytałam. Świetna!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za odwiedziny i komentarze, które zawsze chętnie czytam i na które staram się w miarę możliwości odpowiadać:-)