środa, stycznia 11, 2017

"Życie Charlotte Brontë" Elizabeth GaskellTytuł: Życie Charlotte Brontë
Tytuł oryginału: The life of Charlotte Brontë
Autor: Elizabeth Gaskell
Tłumacz: Katarzyna Malecha
Wydawnictwo: MG
Rok wydania: 2014


Książka "Życie Charlotte Brontë" autorstwa znanej angielskiej pisarki Elizabeth Gaskell jest biografią jak tytuł wskazuje Charlotte Brontë, także angielskiej pisarki, której powieści zaliczane są do klasyki gatunku. Bardzo lubię czytać biografie słynnych, znanych ludzi, a tym bardziej ulubionych pisarzy. Tak więc, z wielką chęcią sięgnęłam po tę książkę. "Życie Charlotte Brontë" należy do klasyki literatury angielskiej, i jest uważana za jedną z wiarygodniejszych biografii i najbardziej odzwierciedlających życie Charlotte, jak i całej rodziny Brontë. Z tego względu, że Elizabeth znała osobiście Charlotte, była jej dobrą znajomą, panie korespondowały ze sobą i odwiedzały się nawzajem. Charlotte podziwiała Elizabeth Gaskell, a także jej dzieła, szanowała ją i darzyła zaufaniem. Zawsze przychylnie wypowiadała się o osobie Elizabeth i jej książkach, a także bardzo poważnie traktowała krytykę znajomej.
"Życie Charlotte Brontë" jest uważane za jedną z wiarygodniejszych biografii, także dlatego że, książka w dużej mierze składa się z listów, korespondencji Charlotte Brontë z przyjaciółmi,  znajomymi, z wydawcami oraz ze znanymi angielskimi pisarzami. W listach, tym bardziej tych prywatnych, do swoich przyjaciółek Charlotte opisywała swoje życie, codzienne zajęcia, troski, swoje uczucia, pragnienia. Tak więc poprzez listy zawarte w książce możemy poznać prawdziwą Charlotte i jej prawdziwe życie, szczegóły z życia prywatnego, taką jaką była naprawdę.
Od najmłodszych lat pisanie dla Charlotte i jej rodzeństwa wielką pasją. Pisarka nie miała łatwego życia, coraz to, rodziną wstrząsały kolejne tragedie, ciągle napotykała przeciwności losu. Jej życie różami usłane nie było! Ale mimo tego, wykorzystała swój wielki talent, obdarowując nas wspaniałymi powieściami. Chociaż moim zdaniem, nie w pełni, gdyż  jej sytuacja życiowa nie pozwała pisać tyle ile chciałaby i dlatego, że młodo zmarła. Charlotte Brontë była skromną i skrytą osobą. Nigdy nie pragnęła wielkiego rozgłosu i nie myślała, że zostanie wielką pisarką. Pisała i wydawała książki pod pseudonimem Currer Bell. Napisała wspaniałe powieści "Dziwne losy Jane Eyre", "Shirley", "Villette", "Profesor" oraz kolekcję poezji. Należy tutaj wspomnieć, o tym, że autorstwo książek sióstr Brontë jest przez biografów rożnie przypisywane.
"Życie Charlotte Brontë" Elizabeth Gaskell jest świetną lekturą, bardzo dobrą biografią Charlotte Brontë i jej rodziny. Książkę warto przeczytać, polecam wszystkim  miłośnikom literatura sióstr Brontë.


3 komentarze:

  1. Mam na liście od zeszłego roku. Mam nadzieję, że w tym roku dam radę ją przeczytać :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za odwiedziny i komentarze, które zawsze chętnie czytam i na które staram się w miarę możliwości odpowiadać:-)