wtorek, lutego 06, 2018

"ZAGINIONA DZIEWCZYNA" GILLIAN FLYNN
Tytuł: Zaginiona dziewczyna
Tytuł oryginału: Gone Girl
Autor: Gillian Flynn
Wydawca: Burda Książki
Data wydania: 2014
Liczba stron: 652

"Zaginiona dziewczyna" autorstwa amerykańskiej pisarki Gillian Flynn jest to thriller, a także powieść psychologiczno - obyczajowa w jednym. Głównym motywem powieści jest dramat małżeństwa. Książka jest świetna i interesująca, zrobiła na mnie duże wrażenie. Dawno nie czytałam tak fantastycznego thrillera, z tak perfidnie i misternie utkaną intrygą oraz dynamiczną akcją. Powieść została przez czytelników pozytywnie przyjęta i w krótkim czasie, po wydaniu trafiła na listę bestsellerów.


W powieści jest dwóch, głównych bohaterów, których łączy jedna właściwie historia. Tylko, że każdy z bohaterów, opowiada swoją wersję historii. Nick i Amy Dunne byli na pozór szczęśliwym małżeństwem, któremu wiodło się dobrze. Mieszkali w Nowym Yorku, lecz przeprowadzili się na prowincje stanu Missouri, w rodzinne strony Nicka. Amy, wykształcona i inteligentna osoba, o błyskotliwym umyśle,  a do tego bardzo bogata, urodziła i wychowała się w Nowym Yorku. Amy, nigdy tak naprawdę, nie chciała wyprowadzić się z ich nowojorskiego mieszkania, lecz zmusiła ich do tego, sytuacja rodzinna Nicka. Nick, inteligentny, bardzo przystojny mężczyzna, był dziennikarzem, pisarzem, pracował w jednej z nowojorskich gazet. Tak się niefortunne złożyło, że obydwoje stracili prace i   to także przyczyniło się do decyzji o wyprowadzce.  W nowym miejscu, rodzinnym mieście Nicka, mieli zacząć wszystko od nowa.

Pewnego ranka, w dniu piątej rocznicy ślubu Amy znika bez śladu. Nick natychmiast zawiadamia policję i zaczynają się poszukiwania zaginionej. Wszystko na to wskazuje, że Amy została porwana. Zaczynają się poszukiwania, pytania, kłamstwa. Wraz z kolejnymi, przeczytanymi stronami, wszystko co było oczywiste w opowiadaniu, okazuje się, że tak nie jest, jakby się mogło wydawać. Autorka prowadzi grę z czytelnikiem. Zagadka zaginięcia jest ciekawa, a uknuta intryga sama w sobie, jest niezwykle zawiła. Gdzieś tak, mniej więcej, po przeczytaniu połowy książki, częściowo sytuacja się wyjaśnia, ale tylko na moment, gdyż zakończenie jest mega zaskakujące i niespodziewane.

"Zaginiona dziewczyna" jest to jedna z tych książek, które czyta się jednym tchem. Musze przyznać, że na początku nieco irytowała mnie ta powieść ale, po niemal przeczytaniu stu stron, wciągnęła tak, że nie mogłam się od czytania oderwać. Uwielbiam takie książki!
Polecam tą książkę w szczególności miłośnikom thrillerów i kryminałów, oraz tym, którzy przepadają za fajnymi historiami. Z całą pewnością powieść na długo zostanie w mojej pamięci. "Zaginiona dziewczyna" jest to jedna z takich książek, które nie zapomina się tak szybko. Dodam jeszcze, książka została zekranizowana, film powstał w reżyserii Davida Finchera. Film, zarówno jak książka zyskały wiele pozytywnych opinii. Warto niewątpliwie, zobaczyć film, jak również przeczytać książkę.


★★★★★☆

4 komentarze:

  1. Książka jest w moich planach.

    OdpowiedzUsuń
  2. Podobno jedna z najlepszych w swoim gatunku, obok powieśc Donny Tartt. Muszę ją przeczytać. Pozdrawiam Paweł z http://melancholiacodziennosci.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za odwiedziny i komentarze, które zawsze chętnie czytam i na które staram się w miarę możliwości odpowiadać:-)