Tytuł: Frankenstein czyli współczesny Prometeusz
Tytuły oryginałów: Frankenstein; or, The Modern Prometheis
Fragment of a Novel, The Vampyre. A Tale
Journal at Geneva-Ghost Stories
Autor: Mary Shelley
Ilustracje: Lynd Ward
Wydawnictwo: Vesper
Data wydania: 2013
Liczba stron: 320
Tytuły oryginałów: Frankenstein; or, The Modern Prometheis
Fragment of a Novel, The Vampyre. A Tale
Journal at Geneva-Ghost Stories
Autor: Mary Shelley
Ilustracje: Lynd Ward
Wydawnictwo: Vesper
Data wydania: 2013
Liczba stron: 320
Mary Shelley, córka dwóch niezwykłych osobostości literackich Mary Wollstonecraft i Williama Goldwina, napisała "Frankensteina" w 1816 roku. "Frankenstein" jest ponadczasowym klasykiem grozy. Powieść powstała w niezwykłych okolicznościach, osnutych legedą. Latem 1816 roku, w Szwajcarii, w willi Diodati, na przedmieściach Genewy spotkali się młodzi pisarze z Angli George Gordon Byron, John William Polidori, Percy Bysshe Shelley i Mary Wollstonecraft Goldwin. Pewnego deszczowego wieczoru Byron zaproponował, żeby każdy napisał opowieść grozy, z dreszczykiem. W takiej to właśnie atmosferze powstała jedna z najpopularniejszych postaci literackich w historii literatury i kina.
Książka zaczyna się listami pisanymi przez dowódcę statku Roberta Waltona, do swojej siostry Małgorzaty. Walton kierował wyprawą odkrywczą do bieguna północnego, a w listach pisał, że pewnego dnia na pokład statku, uwięzionego w lodach, na bezkresach Arktyki, dotarł psim zaprzęgiem, ledwo żywy człowiek. Tajemniczy przybysz, który nazywał się Wiktor Frankenstein, zaciekawił kapitana statku Waltona, na tyle, że ten wymógł na gościu, opowiedzenie swojej historii, która przywiodła go na śnieżne i odludne pustkowia Arktyki.
Te oto wydanie "Frankensteina" Mary Shelley jest wyjątkowe, gdyż po raz pierwszy ukazało się po polsku w wersji pierwotnej. Późniejsze wersje były wielokrotnie zmieniane przez autorkę. Ozdobą książki są ilustracje amerykańskiego artysty Lynda Warda. "Frankenstein" składa się z czterech listów Waltona, będących wstępem do historii naukowca Wiktora Frankensteina. Opowieści Wiktora o swoim życiu i stworzeniu swojego monstrum. Temu wydaniu towarzyszą także, wstęp Mary Shelley do trzeciego wydania "Frankensteina" z 1831 roku, fragment powieści George Gordona Byrona "Pogrzeb", opowiadanie "Wampir" Johna Williama Polidori, "Dziennik z Genewy. Opowieści o duchach" autorstwa Percy Bysshe Shelley i posłowie Macieja Płazy.
"Frankenstein" jest nadzwyczaj interesującą, cały czas trzymającą w napięciu i fantastycznie napisaną powieścią grozy. Jest opowieścią uniwersalną, o samotności, moralnych marginesach eksperymentów, odrzuceniu, fizjonomii człowieka, nietolerancji, nieczułości, okrucieństwie, ambicji. Umberto Eco pisał, że "Frankenstein" jest - "... machiną do wytwarzania interpretacji". Serdecznie polecam, nie tylko fanom klasyki literatury ;)
∻
★★★★★★★★☆☆
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję wszystkim za odwiedziny i komentarze, które zawsze chętnie czytam i na które staram się w miarę możliwości odpowiadać:-)