Przejdź do głównej zawartości

"FIZYKA SMUTKU" GEORGI GOSPODINOW



Autorem powieści "Fizyka smutku" jest bułgarski pisarz Georgi Gospodinow, laureat Nagrody im. Jana Michalskiego, za właśnie niniejszą pozycję. "Fizyka smutku" została, także uznana przez Pen Club za jedną z pięciu najważniejszych książek obcojęzycznych. Książka jest z gatunku literatury współczesnej.  

Bochaterem książki jest chłopiec, który wciela się w różne postacie na przestrzeni czasu, zmieniając miejsce pobytu i właśnie czas. W swojej powieści Gospodinow nawiązuje często do odniesień z mitologii greckiej. Pojawia się wielokrotnie mit Minotaura. To wszystko składa się na specyficzną strukturę książki.
Akcja toczy się w miarę szybko i przemija płynnie. "Fizyka smutku" nie jest typową powieścią. Zawarte w niej wydarzenia i wspomnienia, z perspektywy narratora i autora, są jedynie zarysowane i nie do końca jest oddany ich wyrazisty charakter. Oznacza to, że opisane wydarzenia i wspomnienia są nieprzejrzyste. Czytając miałam takie wrażenie, że w tej książce wszystko toczy się wokół czasu i wszystko się do niego sprowadza. Powieść mimo wielu mądrych zdań, mądrych cytatów, ciekawych spostrzeżeń, a także jako takiej spójności,  w przeskokach czasu zastosowanych przez autora, nie ma wyrazistej treści. Wszystkie opisane zdarzenia, są tylko lekkim zarysem myśli, czegoś zaczętego i do nie do końca rozwiniętego. I to jest właśnie moim zdaniem wielkim minusem książki. "Fizyka smutku" jest trochę pogmatwana i pokręcona, bez spójnej fabuły, to bardziej powieść poetycka i liryczna. 

Książkę czytało mi się szybko i dość dobrze. Jest łatwa w odbiorze, nie jest zła, miejscami była interesująca, ale jako całość mnie rozczarowała i nie trafia w moje gusta czytelnicze. 

★★★★☆☆☆☆☆☆

Tytuł: Fizyka smutku
Tytuł oryginału: Fizika na tagata
Autor: Georgi Gospodinow 
Tłumaczenie: Magdalena Pytlak
Wydawnictwo: Literackie
Data wydania: 2018
Liczba stron:328
Kategoria: Literatura współczesna 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

WARTE PRZECZYTANIA! CZYLI CIEKAWE ARTYKUŁY, INSPIRACJE I NIE TYLKO!

"Zapomniane niedziele" - Valèrie Perrin

Książka "Zapomniane niedziele" autorstwa Valèrie Perrin jest powieścią z kategorii literatury pięknej. Autorka ciekawie, bo od pierwszych stron trudno oderwać się od lektury, opisała historię życia jednej z głównych bohaterek Hélène Hel i opowiadającej historie Justine Neige.  Justine  jest narratorką w książce. Jest młod ą  dziewczyn ą  pracując ą  jako opiekunka w domu starości "Pod Hortensjami". Tam też poznaje i zaprzyjaźnia się z  Hélène, którą się opiekuje.  Hélène opowiada historię swojego życia, którą na proźbę wnuka  Hélène, Justine zapisuje w niebieskim zeszycie. I tak własnie, poprzez zapiski młodej opiekunki poznajemy ciekawą historię całego życia  Hélène Hel, a jest ona niesamowita.  Opowiedziała mi całe swoje życie, choć w formie rozsypanej układanki. Jak gdyby dała mi w prezencie najpiękniejszy przedmiot ze swojego domu, ale przedtem rozbiła go niechcący na tysiąc kawałków. Ponadto zapiski zamieszczone w książce, popr...

"Dziewczęta z Szanghaju" Lisa See

Tytuł: Dziewczęta z Szanghaju Autor: Lisa See Wydawnictwo: Świat Książki Rok wydania: 2010 Liczba stron: 365 Moja ocena: 5/6 Egzotyczna saga rodzinna, rozgrywająca się przez dwadzieścia lat (1937-57) w Szanghaju i Los Angeles. Historia dwóch chińskich sióstr, modelek, które wychodzą za dwóch braci, chińskich emigrantów z USA, i wyjeżdżają do Ameryki, uciekając przed koszmarem wojny chińsko-japońskiej. Podczas trwającej wiele miesięcy podróży do mężów do Ameryki, płoche dziewczęta stają się dorosłymi kobietami z bagażem przykrych doświadczeń. Do Los Angeles docierają ze swą największą tajemnicą związaną z córeczką jednej z nich. Siostry nie wiedzą, że także w ich nowej rodzinie każdy ma coś do ukrycia i nikt nie jest tym, za kogo się podaje...Pełna zwrotów i tajemnic akcja, wtopiona w wyjątkową panoramę dwóch kultur, Wschodu i Zachodu, opisanych z malowniczymi szczegółami. Dziewczęta z Szanghaju jest to barwna, wielowarstwowa, historyczna powieść autor...