czwartek, lutego 23, 2012

"Kubuś Puchatek" Alan Alexander Milne. Czytajmy dzieciom książki!

Tytuł: Kubuś Puchatek
Autor: Alan Alexander Milne
Wydawnictwo: Nasza księgarnia
Rok wydania: 2008
Liczba stron: 137


Kolejną książką z kanonu literatury dziecięcej jest książka pod tytułem znanym nam wszystkim "Kubuś Puchatek". O tym, że warto czytać dzieciom książki słychać "głośno i wszędzie". Głośne czytanie (w ogóle czytanie) stymuluje rozwój mózgu  i rozwija zmysły, ale również zacieśnia więzi łączące rodziców i dzieci. Więc zachęcam wszystkich rodziców do głośnego czytania swoim maluchom bajek, baśni, opowiadań, wierszy itd. :)


Kubusia Puchatka stworzył brytyjski pisarz Alan Alexander Milne w 1926 r. nazwa Kubuś Puchatek pochodzi od jednej z zabawek syna Milne´a Christophera. Christopher (Krzyś) nazwał tak swoją zabawkę od imienia żywej niedźwiedzicy "Winnipeg" zakupiona przez wojskowy Korpus Weterynaryjny Kanady w White River. Niedźwiedzica zdechła w 1934 r., a pomnik misia stoi w londyńskim zoo. 

 
                                                                                                             


Obecnie na rynku jest  wiele książeczek pod tytułem "Kubuś Puchatek" (wystarczy przejść się do pierwszej lepszej księgarni, a się o tym przekonacie). Nie zdawałam sobie nawet sprawy, że może ich być aż tak wiele. Jednak większość tych książeczek nie ma nic wspólnego z historią Kubusia Puchatka opisaną przez Milne`a (jedyną pozytywną strona tych książeczek są kolorowe obrazki dla najmłodszych maluchów rozwijające u nich zmysły i wyobraźnię). Najstarszym i chyba najbardziej znanym tłumaczeniem "Kubusia Puchatka"  jest autorstwa Ireny Tuwim.

1 komentarz:

  1. Witaj, Izabello :)
    Ja również nie zdawałam sobie sprawy o tak dużej ilości książek o Kubusiu Puchatku!!
    Jak byłam małą dziewczynką to oglądałam wieczorynkę o tym właśnie tytule, którą bardzo miło wspominam po dziś dzień!
    Pozdrawiam Ciebie serdecznie! :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za odwiedziny i komentarze, które zawsze chętnie czytam i na które staram się w miarę możliwości odpowiadać:-)