sobota, czerwca 30, 2012

"Wyznania gejszy" Arthur Golden

Tytuł: Wyznania gejszy
Autor: Arthur Golden
Wydawnictwo: Albatros
Rok wydania: 2011
Liczba stron: 463
Moja ocena. 5.5/6


Powieść "Wyznania gejszy", zainspirowana życiem najbardziej znanej współczesnej gejszy Mineko Iwasaki, należy do największych światowych bestsellerów przełomu XX i XXI wieku. Zrealizowana z rozmachem filmowa wersja książki w reżyserii Roba Marshalla zdobyła trzy Oskary i stała się jednym z najchętniej oglądanych obrazów ostatnich lat. 
Opowieść Sayuri, córki prostego rybaka, zaczyna się w 1929 roku, gdy jako dziewięcioletnia dziewczynka zostaje sprzedana przez ojca do renomowanej szkoły gejsz w Kioto. Jej starsza siostra Satsu trafia do burdelu. Oczami Sayuri śledzimy jej edukację jako gejszy: naukę tańca, muzyki, noszenia kimona, sztuki nakładania makijażu i układania włosów, nalewania sake. Obserwujemy niezwykły świat, gdzie dziewictwo dziewczyny jest towarem sprzedawanym na licytacji temu, który zaoferuje najwięcej. Świat w którym kobiety są szkolone w sztuce uwodzenia bogatych i wpływowych mężczyzn, a miłość uchodzi za iluzję.

Jestem książką mile zaskoczona, jest to jedna z najlepszych i najpiękniejszych książek jaką  w ostatnim czasie miałam możliwość przeczytać i  na pewno jest to jedna z tych, która pozostanie na długo w mojej pamięci. Wracając do książki, nie spodziewałam się tak osobistych i intymnych wyznań z życia gejszy. Gejsza czyli luksusowa kobieta do towarzystwa, artystka, żywe dzieło sztuki, sprzedająca swój talent ale nie ciało, zabawiająca mężczyzn śpiewem, tańcem, graniem na wszelkiego rodzaju instrumentach japońskich oraz sztuką konwersacji na różne tematy. Gejsza kształci się przez całe życie.
Wyznania gejszy jest przepiękną powieścią o życiu Chiyo córki biednego rybaka, dopiero jako gejsza przybrała imię Sayuri, która wraz z siostrą zostaje sprzedana przez ojca do szkoły gejsz. Satsu, siostra Sayuri miała mniej szczęścia bo trafiła do burdelu, jednak szybko udało jej się z niego uciec. Jednak Chiyo nie miała tyle szczęścia i musiała pozostać w szkole gejsz. Niedługo potem dowiaduje się o śmierci chorej matki i wkrótce potem o śmierci ojca. Wtedy jedyna jej rodzina staje się okia dom gejsz. Tak oto zaczyna się niezwykła historia Sayuri. Bohaterka opisuje swoje wzloty i upadki, swoją drogę, którą przeszła aby zostać najsławniejszą gejszą w Gion, a była to bardzo ciężka  i niełatwa, usiana wieloma przeszkodami. Wbrew pozorom życie gejszy nie należy do łatwych i nie każda dziewczynka może zostać gejszą.
Książka do głębi mnie urzekła, nie sposób przejść obok niej obojętnie. Kogo interesuje kultura japońska z pewnością powinien przeczytać tę książkę. Muszę przyznać, że i mnie samą wciągnęła kultura japońska. Niebywałe jaką uwagę przywiązują gejsze do ceremonii parzenia herbaty i jak ważne są dla nich przesądy i wierzenia japońskie. Po przeczytaniu książki postanowiłam, że obejrzę jeszcze film "Wyznania gejszy", nakręcony na podstawie tej książki. Film równie bardzo mi się podobał lecz w powieści przeczytamy o dwiele więcej szczegółów. Niemniej jednak gorąco polecam książkę jak i film.

8 komentarzy:

 1. Książkę planuję przeczytać kiedyś. Cieszę się, że Ci się podobała. Czytanie tej lektury nie stanie się czasem straconym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, bardzo mi się podobała, na pewno nie będzie to czas stracony:) Polecam!

   Usuń
 2. Szukam tej ksiazki od dawna, planuje przeczytać w te wakacje ; )

  OdpowiedzUsuń
 3. W bibliotekach powinna znaleźć się ta pozycja:) Ja przeważnie kupuje książki w księgarniach internetowych, tam na pewno znajdziesz te książkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam tego typu książki, więc na pewno jej poszukam :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Oglądałam film i bardzo mi się podobał.
  Zapraszam do siebie na wygrywajkę.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za odwiedziny i komentarze, które zawsze chętnie czytam i na które staram się w miarę możliwości odpowiadać:-)