czwartek, września 06, 2012

"Hamlet" William Szekspir

Tytuł: Hamlet
Autor: William Szekspir
Wydawnictwo: Greg
Rok wydania: 2009
Liczba stron: 190
Moja ocena: 5.5/6

W duńskim zamku Elsynor popełniono straszną zbrodnię. Zamordowany został ojciec księcia Hamleta. Młody książę otrzymuje z zaświatów trudne zadanie - musi dokonać zemsty. Tymczasem król Klaudiusz knuje następną zbrodnię. Czy Hamlet wyjdzie zwycięsko z walki o prawdę i sprawiedliwość? Co będzie musiał poświęcić w tej walce? Co będzie czuł stojąc nad grobem ukochanej Ofelii?

"być albo nie być; oto jest pytanie"
 "Są rzeczy na niebie i na ziemi, o których nie śniło się naszym filozofom"

William Szekspir (1564-1616) poeta, pisarz, aktor, dramaturg, należny do największych dramaturgów angielskich i świata. Urodził się w angielskim miasteczku Stratford. Do największych dzieł Szekspira zaliczamy: Hamleta, Makbeta, Romea i Julię, Króla Leara, Burzę, Sen nocy letniej. Dużą sławą cieszył się za życia, ale największą zyskał po śmierci .


Akcja utworu rozgrywa się w Danii w zamku w Elsynorze. Hamlet przepełniony żalem i smutkiem po śmierci ojca, który został rzekomo ukąszony przez węża, wraca z Wittenbergi. Jest zgorszony i wyburzony ślubem matki -  Gertrudy z jego wujem Klaudiuszem ( czyli bratem zmarłego ojca), w miesiąc po śmierci ojca. Tymczasem na zamku pojawia się duch prawdopodobnie zmarłego króla. Wyjawia Hamletowi, że został zamordowany przez swojego brata poprzez wlanie mu do ucha podczas snu trucizny, a nie został ukąszony przez węża jak oficjalnie ogłoszono. Hamlet początkowo nie wie czy wierzyć w całą historię duchowi ojca, który chciał, aby ten pomścił jego śmierć, oszczędzając jedynie matkę. Wkrótce potem Hamlet ku zdumieniu wszystkich zachowuje się jakby postradał zmysły, a w rzeczywistości jest to misternie przygotowany plan w celu zdobycia dowodów świadczących o zamordowaniu przez Klaudiusza swojego brata króla. Hamlet za pomocą trupy aktorów, poprzez odegranie przez nich przedstawienia Zamordowanie Gonzagi, które przedstawia otrucie króla i następnie uwiedzenie jego żony, zdobywa dowody. Stryj Klaudiusz wychodzi przed końcem przedstawienia. Ale czy hamletowi uda się zabić stryja i pomścić śmierć zamordowanego ojca?

Hamlet jest to moje drugie spotkanie z Szekspirem, wcześniej parę lat wstecz czytałam Romea i Julię, i bardzo mi się podobał utwór. Z chęcią kiedyś przeczytam Romea i Julię jeszcze raz. Lecz w tej chwili jest tyle książek, które chciałbym przeczytać, że nie mam czasu na czytanie jeszcze raz już przeczytanych. Wracając do Hamleta, dzieło to powstało na przełomie XVI i XVII wieku i zostało chyba najbardziej znanym utworem Szekspira po oczywiście Romeo i Juli, jest on dziełem ponadczasowym. Sztuka ta często bywa wystawiana na deskach teatru z dużym powodzeniem u publiczności. Szekspir znakomicie wykreował bogate osobowości bohaterów, cechuje je realizm psychologiczny, ukazał bohaterów jako zwykłych ludzi, ze swoimi uczuciami i namiętnościami, wprowadził do akcji także motyw fantastyczny (duch króla Hamleta) co uwidacznia geniusz autora i sprawia, że utwor ten jest tak wspaniały. Polecam!
Po tej lekturze z pewnością, i z wielką chęcią sięgnę po inne dzielą Szekspira:-)

2 komentarze:

  1. Hamleta jak na razie sobie odpuszczę ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Z chęcią przeczytam! Muszę w końcu poznać jakąś pozycję tego autora :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za odwiedziny i komentarze, które zawsze chętnie czytam i na które staram się w miarę możliwości odpowiadać:-)