sobota, września 22, 2012

"Przygody Tomka Sawyera" Mark Twain

Tytuł: Przygody Tomka Sawyera
Autor: Mark Twain
Wydawnictwo: C&T
Rok wydania: 1998
Liczba stron: 192
Moja ocena: 5/6


Nieśmiertelny bestseller wśród książek dla dzieci i młodzieży.
Większość przygód, opowiedzianych w tej książce, zdarzyła się rzeczywiście, w jednej czy dwóch ja sam byłem bohaterem, w innych moi szkolni koledzy. Tomek Sawyer jest połączeniem charakterów trzech chłopców, których znałem. Dziwne zabobony, o których w książce jest mowa, panowały powszechnie wśród dzieci i niewolników Zachodu w czasie naszej historii. Celem mojej książki jest zabawienie młodzieży, męskiej i żeńskiej, myślę, że dorośli nie będą od niej stronić. Drugim moim celem było przypomnienie dorosłym, jakimi oni sami byli kiedyś, jakie sami płatali figle.
Hartford, 1876, Autor 

Przygody Tomka Sawyera jest przepiękną i niesamowitą książeczką opowiadającą o przygodach małego i sympatycznego chłopca z bujną  wyobraźnią. Bardzo milo i ciepło wspominam tę lekturę z dzieciństwa, a teraz było mi jeszcze milej i dobrze się bawiłam, gdy mogłam ją  przeczytać mojemu dziecku, które później stwierdziło: "Mamo, jest to fajna książka". Podczas czytania ciągle towarzyszył mi uśmiech na twarzy, a niekiedy można było uśmiać się do łez. Akcja powieści toczy się w małym miasteczku o nazwie St. Petersburg. Tytułowy bohater Tomasz Sawyer jest małym, inteligentnym i sprytnym urwisem, który ciągle poszukuje nowych przygód i ciągle wpakowuje się w nowe "kłopoty".  Książka napisana jest prostym, lecz barwnym językiem, zrozumiałym dla dziecka; ciekawa i trzymająca w napięciu o tyle, że nie pozwala się nudzić, a tym bardziej, że autor wprowadził do książki wątek kryminalny.
Przygody Tomka Sawyera polecam wszystkim dzieciom i dorosłym, którzy pragną choć na chwile powrócić wyobraźnią do beztroskiego dzieciństwa:-)

12 komentarzy:

 1. O nie, nie...powiem szczerze, że niezbyt miło wspominam tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mi, ta książka bardzo się podoba teraz i w przeszłości jak byłam dzieckiem czytając ją po raz pierwszy.

   Usuń
 2. Raczej już wyrosłam z takich ksiażek ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja także, ale mojemu dziecku nie mogłam odmówić przeczytania tej książki:-)

   Usuń
 3. Jedna z książek mojego dzieciństwa. Niby taka bardziej dla chłopców, ale i tak mi się podobała. Czytałam także kontynuację czyli Przygody Hucka i też mnie nieźle rozbawiły.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również czytałam "Przygody Hucka Finna"

   Usuń
 4. Czytałam w dzieciństwie. Bardzo mi się podobała.

  OdpowiedzUsuń
 5. a ja przyznam, że przygód nie czytałam, nie wiem czy teraz bym się skusiła, chociaż sama mam na półce z serii powrotów do przeszłości Małą księżniczkę, a w innym klimacie- zapraszam na nowa recenzję do mnie :) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Pozycja, która na zawsze będzie mi się kojarzyła z błogimi czasami podstawówki, dzieciństwem i uśmiechem polonistki, kiedy omawialiśmy lekturę ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam jak byłam mała ;D Fajna i przyjemna książka ;}

  PS. Mogłabyś wyłączyć weryfikację obrazkową, jeśli to nie problem? :]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma sprawy, nawet nie wiedziałam, że mam ją włączaną.

   Usuń

Dziękuję wszystkim za odwiedziny i komentarze, które zawsze chętnie czytam i na które staram się w miarę możliwości odpowiadać:-)