środa, września 12, 2012

Stowarzyszenie Umarłych Poetów - FilmStowarzyszenie Umarłych Poetów (ang. Dead Poets Society) – amerykański film dramatyczny z 1989 roku w reżyserii Petera Weira. Na podstawie scenariusza tego filmu Nancy H. Kleinbaum napisała książkę o takim samym tytule. Ponadczasowy klasyk.

Jest jesień roku 1959. Do szkoły z ogromnymi tradycjami przybywa nowy nauczyciel języka angielskiego John Keating. Gromadka młodych uczniów Akademii Weltona trafia pod jego opiekę. Keating dobrze zna realia Weltona – jest absolwentem tej szacownej uczelni. Akademii przyświecają cztery złote zasady: Tradycja, Honor, Dyscyplina i Doskonałość, będące zarazem synonimem bezdusznego systemu edukacji.
Ekscentryczny profesor John Keating wnosi w szacowne mury ekskluzywnej uczelni ducha poezji, miłości życia i samodzielnego myślenia. Zainspirowani przez niego chłopcy odnawiają Stowarzyszenie Umarłych Poetów - sekretny związek, w którym odkrywają piękno zapomnianych utworów, a także prawo do marzeń, wolności i buntu.
Zasada Carpe diem – chwytaj dzień, chwytaj chwilę, zaczyna rządzić ich własnym życiem, zrywają z podwładną rolą potulnych dzieci swoich rodziców. Zaczynają realizować swoje marzenia, pragnienia. Neil zakochuje się w teatrze i pragnie zostać aktorem. Pomimo zakazu ze strony ojca występuje w sztuce Szekspira Sen nocy letniej. Gdy ojciec dowiaduje się o tym i zamierza usunąć go z Welton z myślą o zapisie go Akademii Wojskowej. Neilowi sprawia to ból i tej samej nocy popełnia samobójstwo.
Film bardzo mi się podobał i zrobił na mnie piorunujące wrażenie.


 (Opis filmu pochodzi ze strony www. filmweb.pl)

5 komentarzy:

 1. Widziałam film - niezwykły. Książkę mam w planach - szkoda tylko, że w tej kolejności ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nic nie szkodzi i tak warto przeczytać książkę:-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oczywiście oglądałam film, uważam, że jest genialny :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetne, rewelacyjne <3
  Film i książka bombowe :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za odwiedziny i komentarze, które zawsze chętnie czytam i na które staram się w miarę możliwości odpowiadać:-)