sobota, października 13, 2012

"Lew, czarownica i stara szafa. Opowieści z Narnii " C. S. Lewis

Tytuł: Lew, czarownica i stara szafa. Opowieści z Narnii
Autor: C. S. Lewis
Wydawnictwo: Media Rodzina
Rok wydania: 2005
Liczba stron:182
Moja ocena: 5.5/6

Nieznany świat czeka za drzwiami - trzeba je tylko otworzyć. Narnia - skuta wiecznym mrozem kraina, która czeka na wyzwolenie. Czworo śmiałków wchodzi przez drzwi szafy do Narnii, świata zniewolonego mocą Białej Czarownicy. I gdy prawie nie ma już nadziei, powrót Wielkiego Lwa Aslana staje się zwiastunem zmian - ale nie za darmo...

Lew, czarownica i stara szafa jest to pierwszy tom z cyklu Opowieści z Narnii  Clive'a Staplesa Lewisa. Książeczka opowiada o niesamowitej, magicznej i tajemniczej krainie o nazwie Narnia, o walce dobra ze złem. Napisana jest bardzo prostym, a zarazem barwnym i zrozumiałym dla dzieci językiem. W pierwszej opowieści poznajemy przygody czworga rodzeństwa Piotra, Zuzannę, Edmunda, i Łucje. Rodzeństwo w celu uchronienia się przed nalotami bombowymi na miasto, zostaje wysłane przez matkę z Londynu na wieś. Na wsi dzieci mieszkają w pewnym starym domu, pewnego bardzo starego profesora. Dom okazuje się niezwykle duży z niezliczoną ilością pokoi. Pewnego dnia najmłodsza z rodzeństwa, Łucja odkrywa w jednym z pokoi w tajemniczej starej szafie niesamowitą białą, skutą lodem krainę - Narnię. Wkrótce i reszta dzieci poznaje tę krainę, magicznych jej mieszkańców czyli mówiące zwierzęta, złą Białą Czarownicę i dobrego lwa Aslana.

Jest to niezwykle mądra i wartościowa książka, wspaniały powrót do czasów dzieciństwa, przypomina nam o tym, że dobro zawsze zwycięża nad złem i jak ważna jest przyjaźń. Polecam gorąco wszystkim, którzy jeszcze tej książki nie czytali!
3 komentarze:

 1. Szczerze mówiąc nigdy specjalnie za tą opowieścią nie przepadałam, ale to klasyk - warto znać ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi się podobała, ale czytałam, że pozostałe opowieści nie są już tak dobre. Ta pierwsza jest najlepsza. To prawda klasyki warto znać, tym bardziej, że tą można w jedno popołudnie przeczytać. Jest krótka i szybko się czyta:-)

   Usuń
 2. Muszę nadrobić zaległości :D

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za odwiedziny i komentarze, które zawsze chętnie czytam i na które staram się w miarę możliwości odpowiadać:-)