czwartek, października 11, 2012

"Sprawa Rembrandta" Daniel Silva


Tytuł: Sprawa Rembrandta
Autor: Daniel Silva
Wydawnictwo: Muza
Rok wydania: 2012
Liczba stron: 384
Moja ocena: 5/6
„Za każdą fortuną kryje się zbrodnia” Honore de Balzac


Po decyzji o zerwaniu kontaktów z Biurem, Gabriel Allon i jego piękna żona Chiara osiadają wśród smaganych wiatrami wzgórz Korwalii. Samotnością jednak nie cieszą się długo, gdyż wkrótce odwiedza ich gość ze skomplikowanej przeszłości Allona - ekscentryczny, londyński marchand sztuki Julian Isherwood. Już tradycyjnie, Isherwood ma kłopoty. I znów tylko Allon może mu pomóc.

Na historyczne angielskie miasto Glastonbury padł cień morderstwa renowatora obrazów i kradzieży niedawno odnalezionego portretu Rembrandta. Allon, aczkolwiek niechętnie, podejmuje się zadania wytropienia zabójcy i odzyskania obrazu. Łańcuch poszlak, początkowo wiodący z Amsterdamu do Buenos Aires, kończy się u bram willi na spokojnym brzegu Jeziora Genewskiego, zaś w trakcie swoim misji Allon odkrywa, że za obrazem Rembrandta stoi mroczna, śmiertelnie niebezpieczna tajemnica.
Kolejny raz Allon wraca do świata, o którym już chciał zapomnieć, spotykając w nim wiele niezwykłych postaci: londyńską dziennikarkę, próbującą naprawić największy błąd swojej kariery zawodowej, nieuchwytnego złodzieja dzieł sztuki, prześladowanego przez wyrzuty sumienia, czy potężnego szwajcarskiego miliardera i znanego filantropa, mogącego być sprawcą jednego z największych zagrożeń dla ludzkości...
Pełna zaskakujących zwrotów akcji, opowiedziana wciągającą prozą Sprawa Rembrandta dostarcza nie tylko świetnej rozrywki, lecz również przypomina o istnieniu ludzi, którzy dla pieniędzy zrobią wszystko.

Sprawa Rembrandta jest doskonałą powieścią sensacyjno-szpiegowską. Głównym bohaterem jest Gabriel Allon, sławny as izraelskiego wywiadu, szpieg i zabójca, znany z poprzednich powieści Silvy takich jak Angielski zabójca, Uciekinier, Reguły Moskwy. Gabriel wraz z żoną Chiarą po ostatnich ciężkich i traumatycznych wydarzeniach, zamieszkali wśród spokojnych wzgórz Kornwalii. Gabriel zmęczony ostatnimi przeżyciami, postanowił zerwać z dotychczasowym zajęciem i prowadzić spokojne życie, zająć się jego wielką pasją, czyli konserwowaniem dzieł sztuki. Jednak natura bierze górę. Poproszony przez dawnego przyjaciela o rozwiązanie sprawy zagadkowej śmierci konserwatora pracującego przy konserwacji  obrazu zgadza zająć się tą sprawą.
Chęć pomocy przyjacielowi oraz żądza poznania tajemnicy zaginionego po II wojnie światowej nieznanego obrazu Rembrandta przedstawiającego kochankę malarza, nie pozwala mu na zerwanie z dotychczasowym zajęciem, jakim jest praca w wywiadzie izraelskim. Postanawia wraz z Chiara pomóc przyjacielowi znaleźć skradziony obrazu. Podczas prowadzonego śledztwa okazuje się jednak, że nie jest to taki zwykły obraz. Ten nieznany dotąd obraz kryje w sobie mroczną tajemnice nazisty Kurta Vossa i pewnej żydowskiej rodziny. Ale co łączy szwajcarskiego bankowca i Kurta Vossa? Jaki to ma związek pięćdziesiąt lat później z planami nuklearnymi Iranu? Sprawa Rembrandta jest to powieść, która należy do takich, które czyta się jednym tchem. Mamy tu wszystko co potrzeba do świetnej powieści sensacyjnej. Sprytnie wymyślona mroczna historia, świetne powiązanie wątku historycznego z kryminalnym. Doskonale przemyślany plan akcji, której w dużej mierze nie brakuje, barwni i ciekawi bohaterowie. Co tutaj więcej pisać? Bardzo dobra książka! Polecam:-)

4 komentarze:

  1. Uwielbiam ten cytat, który przytoczyłaś na początku :) Co do samej książki, niespecjalnie przekonują mnie fabuły, w których współczesność przeplata się w kryminalnej zagadce z przeszłością - zwłaszcza związaną z artystami albo kościołem. To chyba niechęć po Danie Brownie we mnie została...

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeszcze się zastanowię :)

    OdpowiedzUsuń
  3. zapowiada się ciekawie, ale to jednak n ie moje klimaty:) nie wiem czy kiedyś sięgnę po powieść :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za odwiedziny i komentarze, które zawsze chętnie czytam i na które staram się w miarę możliwości odpowiadać:-)