wtorek, grudnia 17, 2013

"NOC W BIBLIOTECE" AGATHA CHRISTIE

Tytuł: Noc w bibliotece
Tytuł oryginału: The Body in the Library
Autor: Agatha Christie
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Rok wydania: 2008
Liczba stron: 208
Moja ocena: 5/6
Pewnego ranka w domu, w bibliotece państwa Bantry zostają znalezione zwłoki młodej, nieznanej mieszkańcom Gossinghton Hall dziewczyny, ubranej w suknię wieczorową. Ofiarą morderstwa okazuje się śliczna blondynka, która została uduszona. Tak zaczyna się powieść kryminalna pt. "Noc w bibliotece" autorstwa znanej angielskiej pisarki Agathy Christie. 

Państwo Bantry bardzo są zaskoczeni i początkowo nie dowierzają temu, co się stało w ich bibliotece. Po zawiadomieniu policji, Dolly Bantry, żona pułkownika Bantry`ego, pod którego adresem zostały skierowane podejrzenia, prosi o pomoc w rozwiązaniu zagadki morderstwa, swoją przyjaciółkę sympatyczną pannę Marple. Jane Marple jest detektywem amatorem, starą panną, zamieszkałą w wiosce St. Mary Mead, której postać stworzona przez pisarkę, pojawia się w wielu jej powieściach i jest znana miłośnikom kryminałów Christie. Panna Marple słynie w okolicy ze sprytu, inteligencji i bystrości umysłu w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych. 

Akcja początkowo toczy się dość powoli. Autorka stopniowo przedstawia wykreowane postacie. Czytelnik w toku śledztwa ma przyjemność dość dobrze poznać bohaterów powieści związanych bezpośrednio lub też pośrednio z ofiarą morderstwa, motywy  i okoliczności zbrodni. Pisarka do końca nie zdradza kto jest mordercą, dając duże pole do popisu wyobraźni, przebiegłości i sprytu w kojarzeniu faktów czytelnikowi. Sprawa morderstwa wydaje się być dziwna i zagmatwana, motywy choć oczywiste, są niejasne, zagadka nie do odgadnięcia przez czytelnika, choćby ten się bardzo starał. Uważam, że jest to świetny kryminał detektywistyczny. Podczas czytania i w miarę przebiegu akcji, wyjawiania nowych dowodów, faktów wielokrotnie zmieniałam swojego podejrzanego. Tuż przed zakończeniem i wyjaśnieniem całej sprawy byłam przekonana, że to na pewno ta i ta osoba, ale okazało się, że byłam w błędzie i to bardzo. 

Rozwiązanie całej historii zagadki morderstwa, którą oczywiście dokonuje panna Marple ku niedowierzaniu szefa policji i stawiając go w osłupienie, ma miejsce w końcowej części książki, gdzie akcja nabiera tempa. Następuje logiczne wyjaśnienie z nieprzewidywalnym zakończeniem i zaskakującym rozwiązaniem. Polecam miłośnikom Christie i kryminałów!

12 komentarzy:

 1. Klasyka kryminału - gatunku, z którym zdecydowanie nie jest mi po drodze. Kiedyś w końcu będę musiała sięgnąć po którąś z książek Christie, ale jeszcze mam na to czas:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę się wreszcie zmobilizować i poznać twórczość powyższej królowej kryminału, bo jeszcze do tej pory nie miałam takiej okazji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  2. Mam nadzieję, że się nie zawiedziesz:)

   Usuń
 3. nie jestem fanką kryminałów ale mam w planie poznanie pióra tej pisarki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. moja ulubiona autorka!
  Noc w bibliotece moim zdaniem jest genialna!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem ciekawa innych książek Christie, czy są równie ciekawe i zaskakujące.

   Usuń
 5. Czytałam i również polecam:) Uwielbiam Pannę Marple :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam w planach poznanie więcej książek z panią Marple.

   Usuń
 6. Od dawna marzy mi się kolekcja książek A. Christie. Może w tym roku uda mi się kupić większą ilość jej książek. :)
  \Pozdrawiam. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku.

  OdpowiedzUsuń
 7. Tak się składa, że mam "Noc w bibliotece" na świeżo, bo skończyłam ją zaledwie wczoraj. Jest to dla mnie jedna z tych trudniejszych książek pani Christie. Trudniejszych, bo nie zgadłam, kto jest mordercą - nawet porządnego typu nie miałam :( Jednocześnie akurat ta książka nie wciągnęła mnie tak jak inne części przygód Panny Marple. Nie mam pojęcia, czy to wina autorki (spadek formy), czy moja O.o

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za odwiedziny i komentarze, które zawsze chętnie czytam i na które staram się w miarę możliwości odpowiadać:-)