środa, stycznia 08, 2014

"MARZENIE CELTA" MARIO VARGAS LLOSA

Tytuł: Marzenie Celta
Tytuł oryginału: El sueno del celta
Autor: Mario Vargas Llosa
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2011
Liczba stron: 436
Moja ocena: 5/6
"Marzenie Celta" jest powieścią opowiadającą o tragicznych losach Rogera Casementa (1864- 1916), brytyjskiego dyplomaty, irlandzkiego patrioty i rewolucjonisty, pisarza, poety, a przy tym niezwykłego człowieka jakim był Casement. Joseph Conrad pisał o nim: "Zawarłem znajomość z panem Rogerem Casementem, co w każdej okoliczności uważałbym za wielką przyjemność (...). Myśli, wypowiada się dobrze, ogromnie inteligentny i bardzo sympatyczny". "Marzenie Celta" jest literacką biografią Rogera Casementa, jest także niezwykłą podróżą w głąb ludzkiej natury i duszy.

Roger Casement, źródło: en.wikipedia.org
Roger Casement z uwagi na to kim był i czego dokonał, co przeżył w swoim życiu, jest ciekawą postacią historyczną. Większą część swojego życia (dwadzieścia lat) spędził w Afryce i ponad półtora roku mieszkał w Amazonii. Nazywany obywatelem świata. Był wielkim patriotą irlandzkim i swoje życie poświęcił w walce o wolność i niepodległość Irlandii, a także o prawa człowieka. Casement poprzez kolaborację z Niemcami i dlatego, że jego osoba kojarzyła się z homoseksualizmem i pedofilią został na wiele lat zapomnianym bohaterem, wymazanym z kart historii. Odkryty na nowo i doceniony za swoje zasługi w wyjawieniu straszliwych zbrodni popełnionych w Kongu i Amazonii w epoce kauczuku został dopiero w roku 1965.

Roger Casement z polecenia Korony Brytyjskiej jako konsul angielski miał przeprowadzić śledztwo, zbadać i sporządzić wiarygodny raport na temat sytuacji Kongijczyków pracujących na plantacjach kauczuku w Kongo, które było kolonią belgijską. Roger w Kongo odkrył straszliwą prawdę o losie tubylców, którzy byli niewolniczo wykorzystywani w zbieraniu kauczuku. Gdy rdzenni mieszkańcy nie dostarczali określonej (grubo przesadzonej) ilości kauczuku byli wówczas surowo i okrutnie karani przez żołnierzy. Obcinano dłonie, chłostano biczem, mordowano (dla przykładu nieposłuszeństwa i  w nie wywiązywaniu się z ilości pozyskiwanego kauczuku) całe wioski, kobiety i dzieci gwałcono i torturowano, głodzono, więziono. Można by tak wymieniać bez końca okrucieństwa do jakich dopuszczali się żołnierze.

Roger Casement w Putumayo, źródło: de.wikipedia.org
Raport sporządzony przez Casementa odkrył straszliwą prawdę i wstrząsnął opinią publiczną. Kongo okazało się miejscem, gdzie na każdym kroku czaiło się zło, okrucieństwo, panowało niewolnictwo, a to wszystko w imię kolonizacji i cywilizowania rdzennych mieszkańców Konga i po to, aby zdobyć jak największe ilości kauczuku i kości słoniowej.
Po publikacji raportu Casement stał się sławnym człowiekiem, bohaterem. 
Niedługo po tym jak Casement wrócił do Londynu w 1910 roku został wysłany do Peru, gdzie miał zbadać prawdziwość doniesień o okrutnym traktowaniu i wyzyskiwaniu Indian zbierających kauczuk w dżungli amazońskiej. Po ponad półtorarocznym pobycie w Amazonii Casement stwierdził, że panowało tam jeszcze większe zło i piekło jak w Kongo. Odkrył straszliwe zbrodnie, okrucieństwo, terror wobec Indian zmuszanych do niewolniczej pracy. Po upublicznieniu raportu na temat sytuacji Indian w Amazonii, stał się jeszcze bardziej sławny i popularny, nadano mu nawet tytuł szlachecki.


Roger Casement, źródło: awesomestories.com
Po powrocie do Anglii cały oddał się w walkę o niepodległość Irlandii, stało się to jego głównym celem w życiu, został gorącym patriotą nienawidzącym Anglii, nacjonalistą współpracującym z Niemcami. Największym marzeniem celta, czyli Rogera Casementa była wolna i niepodległa Irlandia.

Podczas podróży do Konga i Amazonii, a także podczas pobytu w Niemczech Casement dał się poznać jako człowiek niezłomny, charyzmatyczny idealista. Przez całe swoje życie borykał się z różnymi chorobami, wiele wycierpiał i przeszedł. Zmagał i ukrywał się ze swoją orientacją seksualną, co nie było dla niego łatwe. Mogliśmy poznać myśli, poglądy i rozterki oraz spojrzenie na świat głównego bohatera zaglądając w głąb jego psychiki.

"Marzenie Celta" jest fascynującą powieścią, napisaną pięknym językiem o odważnym Irlandczyku, dyplomacie angielskim, obywatelu świata walczącym o prawa człowieka, który został stracony w 1916 roku. Llosa pisząc "Marzenie Celta" dal światu wspaniałą książkę i możliwość poznania historii życia niezwykłego człowieka jakim był Roger Casement, udowadniając tym samym, że jego twórczość pisarska jest warta Literackiej Nagrody Nobla. Przekonajcie się o tym sami czytając książkę.

Recenzja bierze udział w wyzwaniu:

http://damawsalonie.blogspot.de/p/blog-page_1.html

http://projektnoblisci.blogspot.de/

12 komentarzy:

 1. Ciężka książka, bo wymagała dokształcania z historii, ale przemówiła do mnie bardziej niż "Jądro Ciemności". Napisana naprawdę pięknie i rzeczowo.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nawet nie zdawałam sobie sprawy z tego, że to może być taka fascynująca powieść. W takim razie muszę się za nią rozejrzeć i przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Llosa pisze świetnie, choć jego książki są niełatwe. Tę mam gdzieś na regale, więc na pewno za jakiś czas ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytając "Marzenie..." nie odniosłam takiego wrażenia, że jest to książka trudna, wręcz przeciwnie, czytało mi się ją szybko, lekko i co najważniejsze opowieść wciągała.

   Usuń
 4. Uwielbiam Llose! Jego zawsze warto czytać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie! Jeszcze wrócę do książek Llosy:))

   Usuń
 5. Akurat tej książki Llosy nie czytałam i strasznie tego żałuję. Interesuję się wszystkim, co ma jakikolwiek związek z kolonializmem, więc ta publikacja jest wprost stworzona dla mnie, zwłaszcza, że wyszła spod pióra noblisty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli interesujesz się kolonializmem, to "Marzenie.." jest to coś dla Ciebie i myślę, że będziesz z lektury zadowolona:)

   Usuń
 6. Od dawna planowałam poszerzyć moją znajomość twórczości Llosy i myślę, że to będzie pierwsza z pozycji do nadrobienia. Bardzo fajnie, że skupiłaś się na przedstawieniu kim jest Roger Casement, utrwaliło mnie to w przekonaniu o genialności tej książki, bo uwielbiam biografie, a jeszcze bardziej lubię wszystko co wychodzi spod ręki Mario Vargasa Llosy :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Llosa jest takim moim odkryciem zeszłego roku i na pewno przeczytam jeszcze nie jedną książkę tego autora. No cóż Roger Casement był niezwykłą osoba, a llosa genialnie opisał jego historię życia.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za odwiedziny i komentarze, które zawsze chętnie czytam i na które staram się w miarę możliwości odpowiadać:-)