poniedziałek, lutego 17, 2014

"RILLA ZE ZŁOTEGO BRZEGU" LUCY MAUD MONTGOMERY

Tytuł: Rilla ze Złotego Brzegu
Tytuł oryginału: Rilla of Ingleside
Autor: Lucy Maud Montgomery
Wydawnictwo: Literackie
Rok wydania: 2005
Liczba stron: 348
Moja ocena: 5/6
Srokaty Kobziarz nadchodzi...

"Rilla ze Złotego Brzegu"  opowiada o piętnastoletniej, najmłodszej córce Ani i Gilberta Rilli i jest także niestety ostatnią częścią z serii opowieści o Ani Shirley. Książka jest nieco inna od pozostałych części, gdyż  opisane wydarzenia toczą się na tle pierwszej wojny światowej. Nie ma w niej wielu radosnych chwil, śmiesznych anegdot, a wręcz przeciwnie jest pełna smutku, wyczekiwania na koniec wojny, nadziei na szczęśliwy powrót z wojny do domu chłopców z Złotego Brzegu. Ta część  nie jest już tak optymistyczna, jak inne części, ale jest bardzo wzruszająca. Wojna nigdy nie wróży nic dobrego, zawsze niesie za sobą łzy i tragedie i to nie ominie także rodziny Blythe'ów.

Opowiadanie zaczyna się informacją, że gdzieś tam, w dalekiej Europie, w Sarajewie zamordowano jakiegoś arcyksięcia Ferdynanda. Nikt, lub też niewielu mieszkańców Glen zdawało sobie sprawę z wagi i istoty tej informacji, która dla czytelnika była zapowiedzią czegoś złego, co nastąpi w niedalekiej przyszłości.
Główną bohaterką książki, oprócz wojny jest tytułowa Rilla. Opowieść zaczyna się, gdy Rilla ma piętnaście lat i jest młodą, trochę zgoła próżną dziewczyną, która marzy jedynie o chodzeniu na przyjęcia i bale, o posiadaniu pięknych sukni wieczorowych oraz wielkim gronie wielbicieli. Jednak za sprawą wybuchu I wojny światowej Rilla będzie musiała szybko dorosnąć, zmuszą ją do tego zaistniałe okoliczności i zdarzenia. Nim wojna będzie miała się ku końcowi, zmieni się w poważną i rozsądną młodą kobietę. 

Pewnego dnia Rilla przyniesie do domu w wazie dwutygodniowe niemowlę, którego matka zmarła, a ojciec był na wojnie i nie miał pojęcia o istnieniu syna. Rilla, która zawsze powtarzała, że nie przepada za dziećmi, zadziwiając wszystkich dookoła postanowi zaopiekować się "wojennym dzieckiem" Jimsem na czas wojny, lub do powrotu ojca dziecka, tym samym nie pozwalając oddać chłopczyka do przytułku dla sierot. Rilla  praktycznie sama zdołała wychować małego chłopczyka z niewielką pomocą Zuzanny i matki.

Jak w poprzednich częściach i w tej także nie zabrakło wątku miłosnego. Rilla na początku wojny oddala swe serce Kennethowi Fordowi i obiecała, że będzie na niego czekać, aż wróci z wojny. Na wojnę postanowiło wyruszyć wielu młodych chłopaków z Glen i wśród nich było trzech chłopców ze Złotego Brzegu. Jednym z pierwszych, który wyjechał na wojnę był Kuba, najstarszy syn Ani i Gilberta. Później w ślad za nim podążył Walter, najdroższy sercu Rilli, który niestety poszedł za melodią śmierci Srokatego Kobziarza. Jako ostatni na wojnę poszedł Shirley.

W książce oprócz opisu perypetii Rilli, przeplata się wiele listów z wojny od Kuby i Waltera, a także wpisów do pamiętnika Rilli, w których przelewała na kartki papieru swoje emocje i uczucia. Często ubolewała nad tym, że beztroskie i szczęśliwe czasy sprzed wojny nigdy nie powrócą i nigdy już nie będzie w Złotym Brzegu tak jak wcześniej. Powieść przesycona jest wyczekiwaniem na informacje wojenne z frontu, na wiadomości od Kuby, Waltera, a później i Shirleya, a dodatkowo troską o nich. Książka mimo smutnego obrazu wojny podobała mi się. Nie była to opowieść o Ani, lecz o jej dorastającej córce, która w pewnych momentach przypominała mi młodą Anię. Książka skłania do wielu refleksji i przemyśleń, jest sentymentalna i wzruszająca. Na długo pozostanie w mojej pamięci i uważam, że "Rilla ze Złotego Brzegu" jest jedną z najlepiej napisanych książek z całej serii przygód o Ani Shirley. 

"Rilla ze Złotego Brzegu"  przeczytałam w ramach wyzwania Czytamy Anię.

http://krainaczytania.blox.pl/2012/10/Czytamy-Anie-z-Zielonego-Wzgorza.html;

6 komentarzy:

 1. To jest historia o najmłodszej córce Ani i Gilberta? Ja do tego ,,momentu'' jeszcze nie doszłam, ale koniecznie muszę nadrobić owe zaległości, gdyż perypetie sławnej Ani bardzo lubiłam, więc chętnie poznam losy jej dziecka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, jest to książka o najmłodszej córce Ani i Gilberta. Wiesz, gdyby nie to wyzwanie (Czytamy Anię) to nie wiem, czy bym, aż tak daleko zaszła:)

   Usuń
 2. Dziwnie czytało mi się tę część. Trudno było mi się przestawić na opisywanie rzeczywistości z perspektywy Rilly, a nie Ani. Najbardziej poruszyły mnie w tej powieści przemyślenia bohaterów dotyczące wojny. Każdy rozumiał i reagował na nią na swój sposób. Inaczej chyba się nie da.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja wyjątkowo dobrze odebrałam tę część. No, tak wojna jest tematem przewodnim w tej książce. A mnie najbardziej wzruszyły chyba zapiski Rilli w pamiętniku.

   Usuń
 3. idealnie dobrany cytat na początku tekstu. Bardzo podoba mi się to jak opisałaś opowieść o Rilli. Lekkie pióro, trafnie zaznaczone momenty z powieści. Ja całą serię czytałam jako dziecko teraz w ramach wyzwania na nowo się w niej rozkochuję :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ładnie napisane streszczenie. "Rilla ze Złotego Brzegu" bardzo różni się od poprzednich części, nie jest już tak beztroska, na życie bohaterów cień kładzie wojna... Miałam kiedyś nagrane słuchowisko radiowe, bardzo dobrze się słuchało, głosy były świetnie dobrane do postaci. Zawsze chciałam, żeby powstała kontynuacja "Rilii...", coś o dalszych losach bohaterów. Gdyby ktoś miał ochotę przeczytać sequel, zapraszam na mojego nowo otwartego bloga z tłumaczeniem polskim najlepszej wg. mnie kontynuacji napisanej przez fanów.
  Serdecznie zapraszam ----> http://talesofingleside.blogspot.com
  ~Vivien

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za odwiedziny i komentarze, które zawsze chętnie czytam i na które staram się w miarę możliwości odpowiadać:-)