poniedziałek, czerwca 15, 2015

PLANY CZYTELNICZEDzisiaj chciałam Wam przedstawić parę książek, jakie udało mi się w ostatnim czasie kupić, i które są jednocześnie moimi planami czytelniczymi na lato.
Są to wybrane tytuły, które już od dłuższego czasu znajdowały się na mojej dłuuuuugiejjjjj liście "książki do przeczytania!". Oczywiście nie są to wszystkie książki jakie chciałabym w najbliższym czasie przeczytać. Brakuje mi w tym stosie jakiegoś dobrego kryminału, a może nawet dwa lub trzy! Czytaliście niedawno jakiś niezły kryminał, który polecacie? Jak to zawsze bywa u miłośników książek, do moich planów czytelniczych z pewnością dołączą spontaniczne zakupy książkowe:)) A jakie Wy macie plany czytelnicze na wakacje?


Pierre Choderlos De Laclos, "Niebezpieczne związki"   - "Wiek XVIII to we Francji czas oświecenia, zwycięstwa rozumu nad przesądami, a zarazem czas zabawy, rozrywek i rozluźnienia norm obyczajowych. W tej epoce de Laclos napisał swą powieść - od początku towarzyszyła jej aura skandalu obyczajowego i opinia książki niemoralnej. Intryga pięknej urażonej markizy i jej wyrafinowanego dawnego kochanka od pokoleń zdobywa miliony czytelników, powieść była też przenoszona na ekrany."

Jane Austen, "Mansfield Park" - "Klasyczna powieść miłosna utrzymana w atmosferze prowincjonalnej XIX-wiecznej Anglii.
Fascynujący obraz stosunków społecznych w świecie ulegającym wpływom nowoczesności i jednocześnie hołdującym dawnym obyczajom, które są dla autorki fundamentem ładu i szczęścia.
Dziesięcioletnia Fanny Price, dziewczynka dobra i skromna, przybywa na wychowanie do zamożnych krewnych, którzy mieszkają w pięknym dworze Mansfield Park. Spotyka się z życzliwością wujostwa, choć nie wszyscy pozwalają jej zapomnieć, że jest tylko ubogą krewną. Pewnego lata spokój rodziny przerywa pojawienie się w sąsiedztwie zmanierowanego rodzeństwa z Londynu. W ustabilizowane życie dworu wdziera się wielki świat. W obliczu tragedii, do której doprowadza zderzenie odmiennych wartości, dobrym duchem rodziny okazuje się pełna poświęcenia Fanny."

Aleksander Dumas, "Dama kameliowa" - "Małgorzata Gautier, paryska kurtyzana, ma licznych wielbicieli. Jej klientami są panowie z wyższych sfer. Pewnego dnia poznaje młodego i przystojnego Armanda Duvala. Oboje zakochują się w sobie. Jednak związek z kobietą lekkich obyczajów może zaszkodzić mężczyźnie w karierze. Małgorzata na prośbę ojca Duvala porzuca ukochanego, kłamiąc, że już go nie kocha. Życie jest okrutne dla młodej dziewczyny. Zapada ona na gruźlicę, a jej dni są policzone. Zrozpaczony Armand w dniu śmierci ukochanej dowiaduje się, co było przyczyną ich rozstania."
"Sprawa Clemenceau" - "XIX-wieczna Francja. Między piękną, wrażliwą i nieszczęśliwą kurtyzaną a nieodpowiedzialnym lekkoduchem wybucha gorąca miłość. Historia tego związku jest niezwykle burzliwa, obfituje w liczne zmiany sytuacji. Nie raz kochankowie, wspólnie i każde z osobna, rozważają decyzję o rozstaniu, nie raz dochodzą do wniosku, że nie mogą bez siebie żyć."
 
Białe pisarstwo. O literackiej kulturze Afryki Południowej" - Eseje z "Białego pisarstwa" poświęcone są zagadnieniom Afryki Południowej i jej literatury. Coetzee jako biały człowiek pisze o świecie znanym doskonale jemu samemu, ale całkiem obcym dla europejskiego czytelnika. Używa naszego języka, by opisać zupełnie obcą rzeczywistość.
Spojrzenie noblisty na problemy Afryki poprzez jej literaturę to próba odpowiedzi na pytanie, czy możliwy jest język, którym da się opisać nieznane.
 
Louisa May Alcott, "Małe kobietki" - Ameryka, lata sześćdziesiąte XIX wieku. W domostwie zwanym Orchard House od pokoleń mieszka rodzina Marchów. Pod nieobecność ojca walczącego w wojnie secesyjnej, opiekę nad czterema córkami sprawuje samodzielnie ich matka, Marmee. Marmee wyraźnie wyprzedza swoją epokę, wpajając dziewczynkom ideały wolności i namawiając je, by znalazły własną drogę w życiu.

9 komentarzy:

 1. Przyjemnej lektury! Najbardziej ciekawią mnie ,,Niebezpieczne związki" :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje:) Również mnie ta książka ciekawi, ponieważ na jej temat czytałam wiele sprzecznych opinii.

   Usuń
 2. Najbardziej zainteresowała mnie książka pt. ,,Małe kobietki'' :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem właśnie w trakcie jej czytania i jak dotąd bardzo mi się podoba. Taka przyjemna i ciepła książka. Żałuję tylko, że nie przeczytałam jej kilkanaście lat wcześniej:((

   Usuń
 3. Małe kobietki bardzo chciałabym przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszystkie książki z Twojego stosika czytałam:) Ostatnio czytany, bardzo dobry kryminał, to "Nieuchwytny" - Luke Delaney.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za odwiedziny i komentarze, które zawsze chętnie czytam i na które staram się w miarę możliwości odpowiadać:-)