piątek, maja 11, 2012

"Piramida" Tom Martin

Tytuł: Piramida
Autor: Tom Martin
Wydawnictwo: Albatros
Rok wydania: 2009
Liczba stron: 400
Moja ocena: 3/6

Inteligentna powieść przygodowa osnuta wokół mitu zaginionej Atlantydy - wysoko rozwiniętej cywilizacji, która istniała przed początkiem znanej historii. Jej dziełem miały być wszystkie imponujące konstrukcje i zabytki starożytności - piramidy egipskie, budowle Inków, posągi na Wyspie Wielkanocnej, kompleks Angkor Wat w Kambodży.
Dwudziestodziewięcioletnia Amerykanka Catherine Donovan, astronom, pracownik naukowy Uniwersytetu Oksfordzkiego, wyrusza do Peru, aby zbadać sprawę tajemniczego zgonu swego mentora, profesora Kenta, prowadzącego badania naukowe w okolicach Machu Picchu. Przed śmiercią profesor wysłał do Catherine przesyłkę zawierającą kilka bezcennych map oraz zaszyfrowaną wiadomość. W tym samym czasie inny współpracownik Kenta, James Rutherford, ceniony znawca światowej mitologii, otrzymuje od zmarłego uczonego list sugerujący, iż starożytni pozostawili po sobie groźne przesłanie - przestrogę przed nadchodzącym kataklizmem, który zniszczy cywilizację ludzką. Catherine i James próbują wspólnie wyjaśnić tę niezwykłą zagadkę. Jej tropy zaprowadzą ich do Wielkiej Piramidy w Gizie. Poczynania pary młodych naukowców śledzi tajemnicza międzynarodowa organizacja dysponująca nieograniczonymi środkami i ekipą płatnych zabójców...


Książka opowiada o przygodach naukowców z Oksfordu doktor Catherine Donovan i profesora Jamesa Rutherforda, szukają oni  starożytnej tajemnicy ukrytej w mitologii ludów świata, zmagają się z mroczną zagadką profesora Kenta, ich wspólnego znajomego i usiłują rozwikłać sprawę tragicznej śmierci Kenta i jego udziału w bardzo osobliwych  badaniach.
Przemierzając Peru, Egipt ścigani przez morderców szukają odpowiedzi na pytanie dlaczego zginą ich wspólny znajomy profesor Kent i co miały z tym wspólnego badania jakie prowadził, dlaczego ludzkości zagraża taki los jaki spotkał starożytnych, szukają także sposobu, aby odwrócić zagładę świata.
W drugim wątku Catherine i James mierzą się z tajną Korporacją, która chce obalić ład panujący na świecie, która działa z myślą o wywołaniu globalnego zamętu i zniszczeń, dąży do  przesunięcia równowagi władzy. Zwierzchnicy Korporacji postawili sobie za cel urzeczywistnienie straszliwych wizji zawartych w Apokalipsie, nie ustając w dążeniu do wywołania Armagedonu.
Fabuła książki jest trochę banalna, a sam koniec nie przynosi żadnej niespodzianki. Do mniej więcej połowy książki nic się nie działo, już straciłam jakąkolwiek nadzieje na wartką akcję, gdy po połowie coś ruszyło. Z drugiej strony dużą zaleta powieści jest to, że zawiera bardzo dużo ciekawych informacji o starożytnej historii świata, o piramidach w Egipcie, o Machu Picchu i tajemniczych, do dzisiejszego dnie niewyjaśnionych, widocznych tylko z lotu ptaka liniach Nazca w Peru. W książce znajdziemy także ciekawe wiadomości o astronomii, gematrii i geografii świata, w książce jest przytoczonych wiele ciekawych faktów o starożytnej kulturze Inków, więc polecam powieść tym wszystkim, którzy interesują się tymi tematami, a na pewno nie będą zawiedzeni.
Bardzo lubię powieści przygodowe, a tym bardziej gdy są związane za starożytnością, z zagadkami archeologicznymi, ale tym razem powieść nie ujęła mnie, jestem nią negatywnie rozczarowana. Bohaterowie nie są ciekawymi postaciami, książce brakuje tego czegoś, co przyciąga czytelnika sprawia, że nie można się oderwać od lektury.

3 komentarze:

  1. Czytałam rok temu temu i zachwycona niebyłam , aczkolwiek 4+ bym dała:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Książka kojarzy mi się z Indiana Jonsem, lubię jego przygody. Może i ta podejdzie mi do smaku.

    OdpowiedzUsuń
  3. Książka nie dla mnie, a zbyt wiele recenzji jest niepozytywnych. :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za odwiedziny i komentarze, które zawsze chętnie czytam i na które staram się w miarę możliwości odpowiadać:-)