piątek, czerwca 07, 2013

"Jądro ciemności" Joseph Conrad


Tytuł: Jądro ciemności
Tytuł oryginału: Heart of Darkness
Autor: Joseph Conrad
Wydawca: Zielona Sowa
Rok wydania: 2009
Liczba stron: 104
Moja ocena: 4.5/6
"Jądro ciemności" Josepha Conrada (1857-1924), a właściwie Józefa Konrada Korzeniowskiego jest nowelą. Miejscem akcji jest Afryka, rzeka Kongo. Utwór ten postrzegany jest jako opowieść autobiograficzna autora, echem jego podróży rzeką Kongo. Z pewnością duże znaczenie na problematykę i powstanie samej noweli miała odbyta podróż Korzeniowskiego rzeką Kongo, dowodzonym przez niego  parowcem w czasach XIX wiecznej angielskiej kolonizacji Afryki. 
Głównymi bohaterami noweli są Marlow, marynarz, kapitan, który jest narratorem i opowiada o swojej podróży rzeką Kongo i Kurtz - uosobienie zła, "nadzwyczajny człowiek", agent i kierownik placówki zajmujący się zdobywaniem kości słoniowej. Jednak w utworze tym nie chodzi o samych bohaterów. Korzeniowski poprzez tą nowelę chciał zwrócić uwagę czytelników na zło jakie może drzemać w człowieku, ogarniętym chęcią pożądania władzy i zdobywania majątku, oraz na problematykę kolonizacji, mordu i wyzysku Afrykanów dla grabieży ich zasobów m. in. z kości słoniowej. Mimo, iż akcja toczy się w dziewiczej Afryce, na rzece Kongo i jej brzegach, a w książce zawartych jest wiele opisów przyrody i nie brakuje przygód, nie można ją taktować jako typową opowieść podróżniczo-przygodową, aczkolwiek tym nie traci na swojej jakości.
"Jądro ciemności" średnio mnie zaciekawiło, ale lektura ta ma w sobie pewien osobliwy klimat, który sprawia, że jeżeli zacznie się czytać, to czyta się do końca, a potem człowiek zastanawia się jakie w min może drzemać jądro ciemności?

12 komentarzy:

 1. Jestem ciekawa, czy tę nowelę kiedyś zekranizowano, ponieważ jej tytuł wydaje mi się dziwnie znajomy, ale być może się mylę. Co do samej książki, to niestety spasuje, gdyż mam teraz ogromne zaległości czytelnicze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi sie, ze nie, ale nie jestem w stu procentach pewna.

   Usuń
  2. Adaptacje, o których słyszałam:
   1) w reżyserii Roega z Timem Rothem (Marlowe) i Malkovichem (Kurtz), z 1993 roku
   2) "Czas apokalipsy" z 1979 roku

   Usuń
  3. Trochę poguglałam i widzę, że było ich więcej. Na przykład, w 1958 roku powstała adaptacja Stewarta Sterna. :)

   Usuń
 2. Niełatwa książka, ale faktycznie, ma ten osobliwy klimat i w ogólnym rozrachunku - nieźle mi się czytało.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie ten klimat u Conrada niesamowicie wciąga. Ciekawe, czy ten klimat obecny jest także w innych książkach autora?

   Usuń
 3. Oj, nie lubiłam w szkole tej lektury, a i teraz mnie do niej nie ciągnie...

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeszcze nie czytałam tej książki i chyba w najbliższym czasie się na to nie zanosi. Ale skoro książka Cię nie zaciekawiła, to chyba niewiele tracę:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytywałam lepsze nowele:))
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 5. o joj tylko nie lektury, tej jak wielu innych też nie dałam rady przeczytać

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ach, przecież to taka króciutka książeczka:))
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń

Dziękuję wszystkim za odwiedziny i komentarze, które zawsze chętnie czytam i na które staram się w miarę możliwości odpowiadać:-)