czwartek, stycznia 02, 2014

PODSUMOWANIE ROKU 2013 I NOWOROCZNE POSTANOWIENIA CZYTELNICZE :)Koniec roku i początek nowego to taki czas na małe podsumowania i noworoczne postanowienia. Tak więc, w mijającym roku na moim blogu ukazało się 37 recenzji książek, które przeczytałam i 5 postów o filmach. 37 książek, może nie jest to jakaś powalająca liczba, ale i tak jestem zadowolona z ilości przeczytanych książek i jakości tych książek. Czasami ilość nie idzie w parze z jakością. Moim zeszłorocznym postanowieniem było czytanie przede wszystkim klasyki i tego też się trzymałam. Staranniej wybierałam tytuły, a to było związane małą ilością wolnego czasu, dlatego też jestem zadowolona z jakości przeczytanych książek. W zeszłym roku czytałam także kryminały i książki podróżnicze. Najpopularniejszą recenzją, ku mojemu zaskoczeniu była recenzja książki Agathy Christie "Noc w bibliotece".
Wskazanie jednej najlepszej książki okazało się niemożliwe. Wybrałam pięć, które najbardziej mi się podobały, były najciekawsze jakie przeczytałam w 2013 roku. (Kolejność jest przypadkowa)
 1. "Pożegnanie z Afryką" Karen Blixen
 2. "Ojciec Chrzestny" Mario Puzo
 3. "Kanada pachnąca żywicą" Arkady Fiedler
 4. "Zbrodnia i kara" Fiodor Dostojewski
 5. "Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki" Mario Vargas Llosa
 
W 2013 roku brałam udział w licznych wyzwaniach czytelniczych. 
W wyzwaniu czytelniczym Z półki  udało mi się osiągnąć poziom 2 (przeczytałam 8 książek).
W ramach wyzwania Klasyka literatury popularnej, przeczytałam liczne książki.
Jeżeli chodzi o wyzwanie Czytamy Anię, to udało mi się przeczytać wszystkie określone w celach na rok 2013 książki. W zeszłym roku przystąpiłam także do dwóch ciekawych wyzwań, a mianowicie Nie tylko literatura piękna... W ramach tego wyzwania przeczytałam 4 tytuły. "Dziękuję ci, kapitanie" Arkadego Fiedlera, "Dziewczyny atomowe" Denise Kierman, "Pod skórą" Doris Lessing i "Zwierzęta z lasu dziewiczego" Fiedlera.
A drugim wyzwaniem do jakiego przystąpiłam w 2013 roku jest Projekt Nobliści. W ramach tego wyzwania poznałam pierwszą część biografii Doris Lessing "Pod skórą" i "Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki" Llosy.

To tyle, jeżeli chodzi o podsumowania. Zazwyczaj nie lubię pisać i nie piszę żadnych podsumowań, ale koniec roku jest takim czasem, w którym można zrobić wyjątek. I bardzo się z tego cieszę, bo dzięki temu posumowaniu wiem na czym warto się bardziej skupić, co mi się podoba, z jakich lektur mam większą satysfakcję i zastanowić się nad noworocznymi postanowieniami czytelniczymi. A jeżeli o nie chodzi, to nadal będę brać chętnie udział w wyżej wspomnianych wyzwaniach, może dołączę do jakiś nowych. Moim celem czytelniczym na rok 2014 jest nadal klasyka, chciałabym także czytać więcej kryminałów, książek podróżniczych, przyjrzę się również bliżej literaturze przygodowej. A także mam taki zamiar przeczytania licznych powieści Aghaty Christie i serię książek o Sherlocku Holmesie Doyle'a. Mam nadzieje, że uda mi się zrealizować moje zamiary:)

19 komentarzy:

 1. Interesujące podsumowanie - życzę wielu sukcesów w 2014 r :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Z Twojej piątki nie czytałam tylko "Kanady...", ale Fiedlera lubię, więc na pewno by mi się spodobała. Cała reszta, to faktycznie bardzo dobre książki. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Kanada pachnąca żywicą" na pewno by Ci się spodobała, Fiedler był świetnym pisarzem:)

   Usuń
  2. Rozejrzę się za nią. :)

   Usuń
  3. Rozejrzę się za nią. :)

   Usuń
 3. "Zbrodnia i kara" i "Szelmostwa..." bardzo mi się podobały, reszty książek z Twojej 5-ki niestety nie znam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że zainteresowały by Cię, ale jest to tylko moja opinia:)

   Usuń
 4. Życzę powodzenia w spełnianiu postanowień :) Zbrodnie i karę mam w planie, może uda mi się w tym roku wreszcie przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Witaj! :) Bardzo się cieszę, że dołączyłaś w Nowym Roku do Kryminalnego Wyzwania i już nie mogę się doczekać pierwszych linków do kryminalnych recenzji Twojego autorstwa :)
  Przypominam, że recenzje muszą być albo podpisane "Recenzja bierze udział w Kryminalnym Wyzwaniu" i podlinkowane do strony wyzwania lub można umieścić pod recenzją baner wyzwania. Recenzje możesz dodać pod każdym wpisem na moim blogu ;)

  Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I ja także bardzo się ciesze, gdyż lubię kryminały, a to wyzwanie będzie świetną okazją, aby przeczytać ich całe mnóstwo. O zasadach na pewno nie zapomnę:)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 6. Życzę Ci, żeby udało się zrealizować plany, o których piszesz:) Cieszę się, że "Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki" uplasowały się tak wysoko, bo książka czeka na mojej półce na swoje pięć minut:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Szelmostwa..." to jedna z lepszych książek jakie czytałam. Chętnie poznam Twoją opinię. Obecnie czytam "Marzenie celta" Llosy, ale niestety, nie jest już tak porywająca jak "Szelmostwa.."

   Usuń
  2. Znam już troszkę tego autora, bo czytałam "Raj tuż za rogiem" i "Pochwałę macochy", ale czytałam je kilka lat temu, więc dzisiaj nawet trudno jest mi powiedzieć co mi się w nich podobało. Wydaje mi się, że miałam po tych lekturach trochę mieszane uczucia, ale i tak wspominam je pozytywnie, więc Twój zachwyt budzi moją ogromną ciekawość i mam nadzieję, że znajdę niedługo trochę czasu na tę intrygującą lekturę:)

   Usuń
 7. ,,Zbrodnia i kara" oraz ,,Ojciec chrzestny" to fantastyczne książki. Mam nadzieję, że wszystkie następne przeczytane przez Ciebie publikacje będą równie wspaniałe.

  OdpowiedzUsuń
 8. Trzymam w kciuki, żeby udało ci się zrealizować wszystkie zamierzone plany i zadania.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za odwiedziny i komentarze, które zawsze chętnie czytam i na które staram się w miarę możliwości odpowiadać:-)