poniedziałek, stycznia 15, 2018

"POCZĄTEK" DAN BROWN
Tytuł: Początek
Tytuł oryginału: Origin
Autor: Dan Brown
Wydawnictwo: Sonia Draga
Rok wydania: 2017
Moja ocena: 8/10


Książka "Początek" jest najnowszą powieścią Dana Browna z serii przygód, z sympatycznym profesorem Uniwersytetu Harvarda, Robertem Langdonem. Byłam bardzo ciekawa tej powieści  i gdy tylko książka ukazała się w sprzedaży, postanowiłam ją natychmiast kupić. Ogromnie ciesze się i jestem zadowolona z zakupu, gdyż warto było. Powieść po prostu urzekła mnie. Na okładce książki możemy przeczytać, że  jest to "nowa intrygująca powieść aurora thrillera wszech czasów". W zupełności zgadzam się z tą opinią. "Początek" jest kolejną, świetną powieścią Browna, jak zresztą wcześniejsze jego książki m.in. "Kod Leonarda da Vinci" czy "Anioły i demony", które są bestsellerami.Głównym bohaterem jest profesor Robert Langdon, specjalista w dziedzinie ikonologii i symboliki religijnej. Kolejnym głównym bohaterem jest piękna, młoda kobieta, Ambra Vidal, dyrektorka Muzeum Sztuki Współczesnej w Bilbao. Akcja powieści toczy się w Hiszpanii, początkowo w Bilbao, a później przenosi się do malowniczej Barcelony.
Fabuła powieści opiera się przede wszystkim na odkryciach naukowych i symbolice, a takim lekkim powiewem świeżości w książce są ciekawostki religijne i architektoniczne, którymi pisarz okrasił powieść.

Komputerowy maniak, informatyczny futurysta Edmond Kirsch, wynalazca wielu nowoczesnych technologii, a zarazem miliarder, zorganizował w muzeum sztuki współczesnej Guggenheima w Bilbao wystąpienie. Na swoją prezentację zaprosił wiele znanych osobistości ze świata nauki i sztuki, między innymi swojego byłego profesora Roberta Langdona. Edmond podczas swojego wystąpienia, zamierzał ogłosić światu prawdę na temat tego skąd pochodzimy i dokąd zmierzamy? Lecz niespodziewanie został makabrycznie zamordowany. Czy Edmond Kirsch zabrał do grobu tajemnicę, którą odkrył? Co takiego odkrył Edmond?
Robert Langdon i Ambra Vidal, próbując razem rozwikłać zagadkę i odkryć tajemnicę Edmonda, zostają wplątani w niebezpieczną intrygę.
Ujawnienie wyników badań prawdy odkrytej przez Kirscha wstrząsnęłoby światem i mogłoby doprowadzić do upadku wszystkich religii na świecie. Ale nie to było kluczowe, najważniejsza  i najciekawsza w powieści była odpowiedz na pytanie dokąd zmierza ludzkość i potworna ironia śmierci Edmonda Kirscha!
Podsumowując, powieści nie brakuje napięcia i dynamicznej akcji. Zaskakujące zwroty akcji sprawiają, że książka jest ciekawa i nieprzewidywalna. Zawiera wszystko to, co składa się na dobry kryminał, który warty jest przeczytania.  "Początek" jest to świetna kryminalna powieść z dobrą i niepowtarzalną fabułą. 
  

2 komentarze:

 1. Świetny post, książkę sprezentowałam swojemu chłopakowi ale czuję, że mu ją na jakiś czas ukradnę i sama przeczytam. Pozdrawiam i zapraszam do siebie Słońce, https://cleosevhome.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki:) Polecam, książka naprawdę warta przeczytania.
   Pozdrawiam!

   Usuń

Dziękuję wszystkim za odwiedziny i komentarze, które zawsze chętnie czytam i na które staram się w miarę możliwości odpowiadać:-)