czwartek, stycznia 10, 2019

"ZABÓJCZA BIEL" ROBERT GALBRAITH (J.K. ROWLING)


"Zabójcza biel"  jest czwartym tomem przygód londyńskiego detektywa Cormorana Strike i jego przeuroczej wspólniczki  Robin. Książka długo wyczekiwana przez fanów pisarki, ale warto było. Tym razem autorka również nie zawiodła swoich czytelników.


Cormoran i Robin ro raz kolejny rozwiązują mistrzowsko uknutą intrygę. Sama zagadka kryminalna wydaje się prosta, ale w rzeczywistości okazuje się bardzo złożona i zawikłana. Opłata ją wiele niebezpiecznych tajemnic, pilnie strzeżonych od wielu lat. Jest dokładnie obmyślona w najmniejszych szczegółach, spójna i logiczna. Mamy tu wszystko, na co powinien składać się dobry kryminał detektywistyczny. Fabuła opiera się na ciekawej zagadce, szantażu na tle życia londyńskich wyższych i niższych klas społecznych.

W książce oprócz wątku detektywistycznego mamy także szeroko rozwinięty wątek prywatny głównych bohaterów. Czytając czasami miałam takie wrażenie, że bardziej skupiam i jestem zainteresowana życiem prywatnym, losami Cormorana i Robin. W mojej opinii losy głównych bohaterów przesłoniły trochę rozwiązywaną zagadkę, spychając ją na dalszy plan. Co oczywiście nie umniejsza nic powieści. 

Książka ma i swoje wady. Uważam, że momentami opowiadanie jest za bardzo rozwleczone, zawiera niepotrzebne jekieś opisy, nic nie wnoszące do fabuły. Ogólnie "Zabójcza biel" to dobrze napisana, na poziomie książka. Dobry styl sprawia, że czyta się szybko. Sprawnie skonstruowana intryga i świetnie wykreowane postacie są atutami tej książki. Czy jest lepsza od poprzednich części? Dla mnie jest równie dobra, ciekawa i wciągająca jak poprzednie tomy. Polecam ;)

Tytuł: Zabójcza biel
Tytuł oryginału: Lethal White
Autor: Robert Galbraith (J.K. Rowling)
Tłumaczenie: Anna Gralak
Wydawnictwo: Dolnośląskie 
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 656

2 komentarze:

 1. Ta seria nie jest mi znana i w najbliższym czasie, nie mam jej w planach. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiesz co tracisz ;)Może kiedyś cię zainteresuje.
   Pozdrawiam

   Usuń

Dziękuję wszystkim za odwiedziny i komentarze, które zawsze chętnie czytam i na które staram się w miarę możliwości odpowiadać:-)